– To świetny czas dla profilu zaufanego. Tylko przez ostatnich sześć dni założyło go niemal 140 tysięcy osób. W sumie korzysta z niego niemal 5,2 mln Polaków. Rok temu było ich niemal 2,5 miliona mniej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Twój e-PIT z dobrym wynikiem

Elektroniczne rozliczanie podatków stale zyskuje na popularności. W zeszłym roku podatnicy złożyli rekordowe 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r. W tym roku pojawiło się kilka zmian w nowej usłudze Twój e-PIT. Usługa będzie między innymi uwzględniać ulgę w PIT dla osób do 26. roku życia i podawać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku.

Do systemu Ministerstwa Finansów można zalogować się na dwa sposoby – jeden z nich to profil zaufany. Najszybsza droga to założenie PZ przez bankowość elektroniczną. Wystarczy, że macie konto w jednym z banków, które dają taką możliwość (PKO Bank Polski, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, platforma Envelo), a cała procedura ograniczy się do wypełnienia krótkiego internetowego formularza.

Druga opcja to wypełnienie formularza na stronie www.pz.gov.pl, a później potwierdzenie swojego profilu zaufanego w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających. W Waszej okolicy na pewno działa taki punkt. To np. poczta, czy urząd gminy. Akcja składania rocznego rozliczenia za 2019 rok będzie trwać od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 roku.