Partner serwisu Visa dla biznesu

Szesnaście firm rywalizuje o udział w programie akceleracyjnym Alior Banku

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Alior
Opublikowano: 31 października 2017, 12:07 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 22:23

Rozpoczął się trzeci etap rekrutacji do 5. edycji Huge Thing – programu akceleracyjnego dla startupów, organizowanego wspólnie przez Huge Thing i Alior Bank. Bierze w nim udział 16 firm z sektora fintech, na które czekają m.in. warsztaty mentorskie z ekspertami, panele dyskusyjne i szansa na kwalifikację do finałowej części programu. Startupy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Alior z rekordowym zyskiem. Bank chwali się innowacyjnością

Preakcelerator, czyli ostatni etap rekrutacji poprzedzający 5. edycję programu, potrwa do 8 listopada. Na jego uczestników czekają m.in. panel dyskusyjny z ekspertami fintech, spotkanie z mentorami Alior Banku oraz zajęcia pozwalające poszerzyć wiedzę z praktycznych aspektów prowadzenia biznesu – finansowania, zakładania spółek czy budżetowania. Rekrutacja zostanie zakończona serią indywidualnych spotkań z poszczególnymi zespołami. Mają one pozwolić organizatorom wyłonić dwanaście firm, które zakwalifikują się do właściwej części programu.

Czytaj także: UseCrypt Messenger przywraca prywatność w komunikacji online

Startupy rywalizują  udział w akceleratorze Alior Banku

Przez cały czas trwania programu każdy startup będzie współpracował z indywidualnie przypisanym opiekunem z Alior Banku, wspierającym zespół pod kątem możliwości wykorzystania danego rozwiązania w banku.

– Sektor nowoczesnych technologii finansowych rozwija się bardzo dynamicznie, jednak część jego potencjału jest niewykorzystana ze względu na brak możliwości wdrożenia tych narzędzi w realnym biznesie. Dzięki akceleratorowi startupy pozyskują wartościową wiedzę przekazywaną im przez doświadczonych mentorów, a ich innowacyjne projekty mają szansę na realizację, a tym samym dotarcie do odbiorców – mówi Kamila Wincenciak, ekspert ds. współpracy z partnerami zewnętrznymi, Departament Fintech w Alior Banku.

– Program to oczywiście również szansa dla nas na znalezienie innowacyjnego rozwiązania dla Alior Banku. Mam nadzieję, że niektóre projekty będziemy mogli wykorzystać na nowej platformie Open API, której wdrożenie planujemy w pierwszym kwartale przyszłego roku – dodaje Kamila Wincenciak.

Czytaj także: Kurs Bitcoina przekroczył 6 tys. dolarów

Jakie rozwiązania przygotowały rywalizujące startupy?

Wśród 16 podmiotów biorących udział w preakceleratorze znalazły się startupy z Polski i zagranicy: Białorusi, Chorwacji, Indii, Mołdawii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Opracowane przez nich rozwiązania skupiają się na wielu aspektach wykorzystania nowoczesnych technologii w biznesie.

Czytaj także: Wszystkie bankowe akceleratory w jednym miejscu

Na przykład polski zespół Supozu przygotował zgodną z wymogami dyrektywy PSD2 platformę, umożliwiającą wykonywanie szybkich i bezpiecznych transakcji przy użyciu technologii blockchain. Startup MidYou (również z Polski) stworzył narzędzie dla rentierów, umożliwiające łatwiejszą organizację pracy i częściową automatyzację zadań (np. przesyłania przypomnień do lokatorów). Mołdawskie Fentury opracowało nowoczesne rozwiązanie umożliwiające tradycyjnym bankom adaptację do wymagań, jakie stawia przed nimi era cyfryzacji – m.in. dostęp do płatności mobilnych, możliwość zdalnego otwarcia i zarządzania kontem, doradztwo finansowe czy też agregacja danych.

Od 4 grudnia do 28 marca finaliści programu będą rozwijać i dopracowywać swoje pomysły. W tym czasie na uczestników czeka wiele atrakcji, w tym dwa wyjazdy zagraniczne – do Londynu oraz do Berlina, gdzie m.in. wezmą udział w warsztatach i wydarzeniach dla branży fintech, a także wymienią się doświadczeniami z lokalnymi startupami. Zwieńczeniem programu będzie tzw. Demo Day. Wówczas uczestnicy zaprezentują swoje projekty bezpośrednio przed potencjalnymi inwestorami.

– Z perspektywy funduszu venture capital programy akceleracyjne są kluczowe. W ich trakcie mamy okazję ocenić jakość pracy danego zespołu, obserwować, w jaki sposób korzysta ze wskazówek mentorów oraz jak współpracuje z korporacją. Ta wiedza jest dla nas bezcenna i dlatego jesteśmy partnerem Huge Thing. Widzimy też, jak  firmy rozwinęły się po czterech miesiącach pracy w programie. Udało nam się zaangażować w projekt jednego z uczestników z poprzedniej edycji, a z kilkoma kolejnymi prowadzimy negocjacje – mówi Bartłomiej Gola, partner generalny w SpeedUp Venture Capital Group – grupie funduszy inwestujących na wczesnych etapach rozwoju przedsiębiorstwa, która jest partnerem programu akceleracyjnego Huge Thing.

Startupy, które pomyślnie przejdą wszystkie etapy programu i założą spółkę na prawie polskim, otrzymają dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł. oraz będą miały możliwość podjęcia współpracy z Alior Bankiem.

[Alior Bank/RT]


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

szesnascie-firm-rywalizuje-o-udzial-programie-akceleracyjnym-alior-banku