Polska jest drugim krajem, w którym będzie działać platforma łącząca firmy, rekruterów-freelancerów i kandydatów. Talentuno wprowadza powiew świeżości oraz rewolucjonizuje skostniały i przestarzały system rekrutacji oparty na agencjach i firmach zatrudniających specjalistów ds. HR, rekruterów i headhunterów. Startup, który wystartował we wrześniu 2018 r., odniósł sukces na Węgrzech, rewolucjonizując jednocześnie lokalny rynek pracy.

Średnio 2100 zł za skuteczne polecenie kandydata do pracy!

Talentuno działa na zasadzie platformy skupiającej pracodawców oraz kandydatów, a także niezależnych rekruterów, czyli MatchMakers. To oni właśnie stanowią serce platformy. Pracując jako freelancerzy znajdują oni najlepszych kandydatów ze swoich osobistych sieci kontaktów i dopasowują ich do otwartych pozycji dostępnych w systemie. Wykorzystując oferowaną przez Talentuno platformę, każdy może zostać MatchMakerem, czyli polecać swoich znajomych na otwarte stanowiska i zarabiać na tym. Jeśli kandydat zaproponowany przez MatchMakera zostanie wybrany,  odnoszący sukcesy rekruterzy otrzymują prowizję, która będzie osiągać średnio 2100 zł.

Dzięki potędze crowdsourcingu, firmy zyskują dostęp do dużo szerszego grona kandydatów, gdyż teraz mogą korzystać z dużo większej bazy specjalistów, która była dotychczas niedostępna dla nich. Tak to już bywa, że zazwyczaj pierwszą osobą, ktora słyszy o tym, że ktoś chce zmienić pracę, jest przyjaciel lub znajomy. Firmy mogą także zautomatyzować proces wstępnej selekcji, dzięki wbudowanemu w system Talentuno narzędziu do ewaluacji kandydatów. Duża liczba rekruterów rekomendujących kandydatów oraz zautomatyzowany proces preselekcji sprawiają, że Talentuno jest w stanie obniżyć aktualne koszty rekrutacji o ponad 60%.

W przypadku osób poszukujących zatrudnienia, rosną szanse na bycie zaproszonym na rozmowę i znalezienie pracy. Ich CV trafia do przypisanego im MatchMakera, któremu zależy na znalezieniu najlepszej oferty pracy dla kandydata i który proaktywnie podchodzi do poszukiwań.

Polski rynek potrzebuje radykalnej zmiany

Wysoki wzrost gospodarczy i popyt na pracę, szybko rosnące zatrudnienie i spadek bezrobocia to główne czynniki, które sprawiają, że polski rynek pracy zmienia się i rośnie w szybkim tempie. Tym pozytywnym wskaźnikom towarzyszą jednak coraz większe trudności pracodawców z pozyskiwaniem pracowników, których profil zawodowy dokładnie odpowiadałby ich oczekiwaniom. Mimo coraz skuteczniejszych narzędzi i metod dostępnych na rynku, koszty pozyskania specjalistów do firm są dziś ogromne i stale rosną.

Plany rozwoju Talentuno są ambitne. Firma chce zmienić sposób, w jaki prowadzone są obecnie rekrutacje w Polsce. Do końca roku, portal planuje zachęcić co najmniej 12 000 osób do zarejstrowania się na platformie w roli MatchMakera.

Na Węgrzech społeczność Matchmakerów liczy ponad 6000, którzy zarekomendowali blisko 7000 kandydatów.