Taką możliwość w przyszłości będą mogli uzyskać również klienci innych banków – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji. Po raz pierwszy o e-Tożsamości i mojeID pisaliśmy na Fintek.pl już na początku czerwca. Wtedy PKO Bank Polski udostępnił tą usługę jako pierwszy bank w Polsce, ale do tej pory w ten sposób można było podpisać jedynie umowę z PGNiG. Teraz do projektu dołącza administracja publiczna, dzięki Ministerstwu Cyfryzacji.

Czym różni się e-Tożsamość od mojeID? e-Tożsamość jest rozwiązaniem PKO Banku Polskiego i jest to de facto cyfrowy dowód osobisty zgodny z wymogami unijnego rozporządzenia eIDAS. Z kolei mojeID to agregator bankowych usług weryfikujących tożsamość, należący do Krajowej Izby Rozliczeniowej. Do mojeID mogą podłączyć się zarówno banki, jak i partnerzy komercyjni – do tej pory do agregatora podłączyły się PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski i PGNiG (jako jedyny partner komercyjny).

e-Tożsamość w administracji publicznej. Jak to działa?

Do tej pory oprócz PKO Banku Polskiego mojeID wdrożyły także Bank Pekao i ING Bank Śląski. Niewykluczone, że także i te banki udostępnią niedługo nową usługę podczas logowania do serwisów administracji. Potwierdzają to słowa wiceprezesa KIR Roberta Trętowskiego, cytowanego przez serwis Polska2041. Pekao, ING i mBank mają być na zaawansowanym etapie i ich klienci mogą otrzymać dostęp do takiej usługi już na przełomie roku.

Wiceprezes KIR zdradził także, że do projektu mojeID już niedługo dołączą kolejni partnerzy komercyjni, czyli duże firmy, z którymi będzie można podpisać umowę bez wychodzenia z domu – czytamy w serwisie Polska2041.

Z informacji uzyskanych przez Fintek.pl wynika, że mojeID ma być wykorzystywane także przez prywatne podmioty świadczące usługi medyczne (można się domyślać, że chodzi o takie grupy jak LuxMed, czy Medicover). Dzięki temu pacjent będzie mógł zarejestrować się w danej przychodni bez wychodzenia z domu.

Z kolei za pomocą e-Tożsamości klienci PKO Banku Polskiego już niedługo będą mogli podpisywać elektroniczne dokumenty. Chodzi na przykład o takie sprawy jak zmiana operatora dostarczającego gaz, czy usługi telekomunikacyjne. Podpis wykonany za pomocą e-Tożsamości będzie równoważny z tym tradycyjnym, wykonywanym na papierze.

eTożsamość i mojeID to kolejne rozwiązania, które ułatwiają korzystanie z administracji publicznej przez Internet. Już teraz wiele spraw urzędowych możemy załatwić nie ruszając się z domu, dzięki Profilowi Zaufanemu, czy dowodom osobistym z warstwą elektroniczną (za pomocą specjalnej przystawce z NFC).