Resort finansów zwraca uwagę, że ze względu na coraz rzadsze korzystanie z gotówki, coraz mniej osób nosi ją przy sobie. W związku z tym w celu zapewnienia sprawnej egzekucji należy umożliwić regulowanie należności bezgotówkowo. Tym samym terminale powinny znaleźć się w urzędach.

Proces legislacyjny można śledzić pod tym linkiem.

Ministerstwo Finansów prezentuje projekt ustawy o obowiązkowych terminalach dla urzędów

– Przyjęte rozwiązanie umożliwia zapłatę bezgotówkowo również w siedzibie organu egzekucyjnego, o ile po stronie tego organu istnieją odpowiednie warunki techniczne, np. pracownik obsługujący organ egzekucyjny będzie miał terminal płatniczy, przy użyciu którego będzie możliwe dokonanie zapłaty – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Na razie nowe przepisy są w fazie opiniowania. Następnie projektem ustawy zajmie się Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji. Jej wdrożenie jest w interesie wszystkich zainteresowanych stron. Możliwość uregulowania należności bezgotówkowo sprawi, że urzędy rzadziej będą musiały stosować nieprzyjemne środki egzekucyjne – na przykład zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego, co może dotkliwie wpłynąć na sytuację majątkową zobowiązanego.

Pomimo tego, że posiadanie terminala w urzędzie nie jest obowiązkowe, wiele placówek i tak wyposaża się w takie urządzenia. Początkowo terminale trafiały do urzędów ramach programu upowszechniania płatności bezgotówkowych od Krajowej Izby Rozliczeniowej. Od kwietnia 2017 do sierpnia 2018 urządzenia trafiły do 1,6 tys. placówek. Tym samym płatności bezgotówkowe przyjmowało już 60% urzędów, a od momentu uruchomienia programu Polacy zrealizowali przeszło 800 tys. takich transakcji o łącznej wartości ponad 104 mln złotych (dane do sierpnia 2018).

Od połowy zeszłego roku terminale trafiają do urzędów także w ramach Programu Polska Bezgotówkowa – to efekt współpracy Fundacji z KIR-em. Terminal może być wydany nawet na trzy lata (do 31 sierpnia 2021 r.) w liczbie odpowiadającej liczbie punktów kasowych. Oznacza to, że na urząd może przypadać więcej niż jedno bezpłatne urządzenie. Terminale nie pojawią się jednak we wszystkich placówkach, dopóki ich posiadanie nie będzie obowiązkowe. Dlatego trzymamy kciuki za jak najszybszą realizację projektu ustawy.