Tokenizacja i smart kontrakty w PKO Banku Polskim. Rusza nowy projekt

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BankTech#Blockchain#PKO BP
Opublikowano: 13 czerwca 2019, 10:31 Aktualizacja: 13 czerwca 2019, 14:19

PKO Bank Polski wspólnie z Politechniką Warszawską uruchamia projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest zdobycie kompetencji w zakresie emisji i obrotu tokenami oraz usług wykorzystujących smart contracty i technologię blockchain. Inicjatywa potrwa 30 miesięcy, a jej wartość wyniesie ponad 13 mln złotych. Połowa środków pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Głównym celem projektu jest opracowanie platformy do świadczenia usług z wykorzystaniem tokenów i smart kontraktów na bazie technologii blockchain. Usługi tokenizacji, umożliwiają tworzenie cyfrowego odpowiednika realnych wartości materialnych, niematerialnych i prawnych. Pozwalają one także na cyfrowy obrót tokenami. Przykładem takich usług mogłoby być np. emitowanie tokenów akcji, obligacji, etf’ów czy listów zastawnych. Badania obejmą także możliwości bezpiecznego i kontrolowanego przez bank obrotu tokenami.

Jeszcze więcej blockchainu w PKO Banku Polskim

Z kolei usługa smart kontraktów umożliwia tworzenie cyfrowych umów, minimalizujących problem wystąpienia potencjalnych błędów, a jednocześnie bezpiecznych i efektywnych kosztowo. Przykłady potencjalnych usług to tworzenie i zarządzanie smart kontraktami dotyczącymi escrow, akredytywy, polis ubezpieczeniowych oraz wspierających procesy tokenizacji.

Projekt uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z Funduszy Europejskich w ramach konkursu „Szybka ścieżka” – w kwocie 6,6 mln zł.  W 2019 roku NCBR przeznaczy na realizację „Szybkie ścieżki” aż 2,25 mld zł. Pieniądze te czekają nie tylko na MŚP i dużych przedsiębiorców, po raz pierwszy NCBR dopuściło do udziału w konkursie konsorcja firm z jednostkami naukowymi.

W przypadku mikro, małych i średnich firm minimalna wartość kosztów kwalifikowanych finansowanego projektu musi wynosić 1 mln zł, a w przypadku dużych przedsiębiorstw i konsorcjów 2 mln zł. Maksymalna wartość projektu to natomiast 50 mln euro. Pierwszy nabór wniosków w konkursie zakończy się 1 lipca, kolejny planowany jest w terminie od  16 września do 16 grudnia br.

To nie pierwsza duża inicjatywa PKO Banku Polskiego z wykorzystaniem technologii blockchain. W zeszłym roku największy polski bank wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową i fintechem Coinfirm stworzył trwały nośnik oparty na technologii blockchain i dostarczył przy jego pomocy nowe regulaminy produktowe do ponad 5 mln swoich klientów.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

tokenizacja-i-smart-contracty-w-pko-banku-polskim