Trupay – hinduskie przelewy w sekundę

Hinduski startup Trupay uruchomił aplikację do płatności mobilnych, opartą na sieci Unified Payments Interface (UPI) – stworzoną przez Reserve Bank of India, czyli hinduski bank centralny.

Startup powstał w 2015 roku, jako „wychowanek” Indian Institute of Managment (IIM). Firma ułatwia transakcje pomiędzy klientami z różnych branż. Trupay jest finansowany przez japoński fundusz M&S Partners i Aqualyng Holdnigs z Singapuru.

Zrozumieć system

UPI to infrastruktura stworzona w celu usprawnienia płatności nowej generacji, wykorzystując trendy takie jak ciągły wzrost znaczenia smartfonów, pobierania aplikacji i powszechnego dostępu do Internetu (w Indiach wciąż nie jest to normą).

UPI powstało dzięki współpracy RBI i National Payment Corporation of India (organizacją non-profit, która za cel postawiła sobie udostępnienie płatności online dla wszystkich obywateli Indii). Platformie UPI stworzona została na bazie Immediate Payment Service (IMPS), czyli systemu wewnątrz bankowych przelewów i płatności w czasie rzeczywistym.

Jedni z pierwszych

UPI naprawdę „demokratyzuje” płatności w Indiach, a Trupay ma nadzieję to wykorzystać i jeszcze usprawnić zarówno płatności online, jak i te tradycyjne. Będziesz mógł przesłać pieniądze to kogokolwiek w kraju w kilka sekund, a dodatkowo nawet najdrobniejsi przedsiębiorcy będą mogli zmienić swój smartfon w terminal POS i odbierać cyfrowe płatności, które trafią bezpośrednio na ich konto – mówi współzałożyciel Trupay.

Trupay ogłosił, że stał się jedną z pierwszych firm w Indiach, które oferują natychmiastowe przelewy wykorzystując UPI. Rozwiązanie to eliminuje pośredników, a cała transakcja odbywa się tylko między bankami. Dzięki temu przelew natychmiastowo trafia na konto odbiorcy, a system działa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Na razie klienci 21 hinduskich banków mogą korzystać z rozwiązań oferowanych przez Trupay. Do korzystania z usługi wymagane jest jedynie stworzenie własnego identyfikatora na platformie UPI i Trupay.

/RT