Akcje Ubera mają być dostępne dla inwestorów na Wall Street już w przyszłym miesiącu. Firma nie podała ceny ofertowej, ale zgodnie z doniesieniami zza Oceanu Uber chce sprzedać akcje o wartości około 10 mld dolarów. Ustaliłoby to wycenę spółki na około 90-100 mld USD. O sprawie pisze serwis Tech Crunch.

Uber IPO – firma na giełdzie już od maja

W 2018 roku Uber zanotował przychody na poziomie 11,3 mld dolarów, a strata operacyjna wyniosła ponad 3 mld USD. Przy okazji wniosku skierowanego do SEC firma z San Francisco podzieliła się kilkoma ciekawymi statystykami. W IV kwartale 2018 roku o 34% wzrosła liczba przejazdów Uberem, a firma otrzymała około 50 mld dolarów w płatnościach od swoich klientów.

W dokumencie możemy zauważyć, że rozwój Ubera nieco wyhamował. Spadło tempo wzrostu z kwartału na kwartał. Może to niepokoić potencjalnych inwestorów, szczególnie dlatego, że firma Dary Khosrowshahiego aktywnie inwestuje w rozwój kolejnych usług. Chodzi o takie projekty, jak wypożyczanie elektrycznych rowerów i hulajnóg na minuty, czy pracę nad autonomicznymi samochodami.

Inwestorzy mogą zadawać niewygodne pytania – na przykład skąd firma bierze pieniądze i kiedy w końcu zacznie na siebie zarabiać. Presja akcjonariuszy może być spora, co widać chociażby po przypadku Tesli. Firma Elona Muska także notuje istotne straty, a Musk bardzo często musi odpowiadać na niewygodne dla siebie pytania. Niedawno kosztowało to miliardera utratę stanowiska prezesa w założonej przez siebie firmie.

/Rafał Tomaszewski