Na początek z PPK skorzystają pracownicy dużych firm, zatrudniających ponad 250 osób, natomiast jednostki sektora finansów publicznych i małe firmy zostaną objęte nowymi przepisami dopiero w styczniu 2021 roku. Rząd szacuje, że PPK obejmie około 11,5 mln pracowników. Program jest wzorowany na reformie emerytalnej z Wielkiej Brytanii, przeprowadzonej w 2008 roku. Na tamtejszym rynku mocno skorzystały na tym fintechy.

Pełny harmonogram przystępowania do PPK prezentuje się następująco:

  • 1 lipca 2019 – firmy zatrudniające powyżej 250 osób,
  • 1 stycznia 2020 – firmy zatrudniające od 50 do 249 osób,
  • 1 lipca 2020 – firmy zatrudniające od 20 do 49 osób,
  • 1 stycznia 2021 – pozostali.

PPK – czy to się opłaca?

Opinie na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych są podzielone. Przypomnijmy, że według nowych przepisów do programu zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. Minimalna składka, którą może odprowadzać pracownik ma wynosić 2% wynagrodzenia, z kolei najwyższa 4%. Drugie tyle dołoży pracodawca (minimum 1,5%, maksimum 4%). Do naszej przyszłej emerytury dorzuci się także państwo, przekazując nam wpłatę powitalną w wysokości 250 zł i co roku dopłacając kolejne 250 PLN.

Pracownik może się wypisać z PPK w dowolnym momencie, jednak musi złożyć odpowiedni wniosek. Co więcej taki dokument trzeba składać co dwa lata, ponieważ po upływie 24 miesięcy będziemy ponownie z automatu zapisywani do PPK.  Zgodnie z ustawą pieniądze wpłacane za pośrednictwem PPK mają być własnością pracownika, który będzie mógł je wypłacić w dowolnej chwili. W przypadku zmiany pracy środki „podażą” za pracownikiem i zostaną przeniesione do innego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych – wskazanego przez nowego pracodawcę.

Dla osób niezdecydowanych Polski Fundusz Rozwoju przygotował specjalny Kalkulator PPK, który pomoże obliczyć potencjalną wysokość zaoszczędzonej kwoty. Przykładowo – 30-to letni pracownik, zarabiający 4 tys. PLN brutto i oszczędzający do 60 roku życia zgromadzi w ramach PPK 177 tys. złotych (przy założeniu, że zarówno pracodawca, jak i pracownik będą dobrowolnie wpłacać na rzecz programu 0,5% wynagrodzenia). PFR w swoim kalkulatorze zakłada optymistyczny scenariusz z roczną stopą zwrotu na poziomie 3,5%.

Krytycy PPK zwracają uwagę, że na zmianach w prawie najbardziej skorzysta polska giełda, która zyska kilkaset milionów złotych miesięcznie. Co więcej przystąpienie do PPK może się wiązać z obniżką wynagrodzenia, ponieważ program generuje dodatkowe koszty po stronie pracodawców. Jeżeli wciąż nie wiecie, czy chcecie skorzystać z nowego pomysłu rządu, zachęcamy do zapoznania się z naszym przeglądem opinii ekonomistów i polityków.