Partner serwisu Visa dla biznesu

Utrudnienia w Santanderze i mBanku – czy to wina 500+?

Fintek
Fintek
#Awarie bankowe#mBank#Santander
Opublikowano: 1 lipca 2019, 13:26 Aktualizacja: 1 lipca 2019, 15:26

Santander Bank Polska powiadomił, że dzisiaj przed południem mogły wystąpić utrudnienia w serwisie transakcyjnym. Problemy z prawidłowym działaniem rachunku mieli też klienci mBanku, PKO BP oraz ING Banku Śląskiego. Opóźnienia wystąpiły także w działaniu rządowego serwisu Emp@tia, za którego pośrednictwem można składać wnioski o 500+.

Santander wprowadza zmiany w bankowości internetowej

1 lipca 2019 roku to pierwszy dzień kiedy rodzice mogą składać wnioski o 500+ również na pierwsze dziecko. Rodzice mogą to robić także za pośrednictwem bankowości elektronicznej niektórych banków.

Prawdopodobnie utrudnienia w dostępie do bankowości elektronicznej wynikają z większego niż zwykle obciążenia właśnie z powodu składania wniosków o 500+ przez bankowość elektroniczną.

Czy to wina 500+?

Dzisiaj koło godziny 10-tej liczba złożonych wniosków o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko przekroczyła 100 tys. Do godziny 6-tej rano złożono ich ponad 20 tys. Ze świadczenia także na pierwsze dziecko może skorzystać ok. 1 mln rodzin. Łącznie świadczenie będzie wypłacane na rzecz 6,8 mln dzieci. 

Wbrew powszechnej opinii i retoryce – środki nie trafiają  bezpośrednio „do dzieci” co sugeruje, że przelewane są one na rachunku małoletnich, którzy mogą nimi swobodnie gospodarować, ale na rachunki ich rodziców i to oni podejmują decyzje o tym, na co przeznaczą pieniądze od państwa – edukacja, zabawki, wycieczki, pomoc szkolna czy po prostu zasilą budżet gospodarstwa domowego i będą rozdysponowane na bieżące potrzeby. 

Awarie bankowe to przykra norma

W 2018 roku było ich ponad 50. Trzeba na nie szczególnie uważać w okresie wzmożonej aktywności płatniczej, czyli np. początek i koniec miesiąca, kwartału, dni poprzedzające ważne święta i długie weekendy, a także typowe święta konsumpcji np. Walentynki czy Black Friday. 

Jak zabezpieczyć się przed awarią? Mimo wszystko warto trzymać trochę gotówki w domu na bieżące zakupy. Warto też rozważyć założenie drugiego rachunku bankowego, na którym również będziemy trzymać środki, które powinny pozwolić nam przetrwać 1-dniową awarię. Dłuższe praktycznie się nie zdarzają. Rzadko też dochodzi do poważniejszych awarii kilku banków jednocześnie w tym samym zakresie np. uniemożliwiające dokonanie płatności lub wypłaty środków. Jednak warto mieć na uwadze, że takie sytuacje czasami się zdarzają. Dlatego zanim zdenerwujemy się w kolejce do kasy na osobę, która ma problem z dokonaniem płatności – okażmy wyrozumiałość, bo każdego z nas może spotkać dokładnie to samo.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

utrudnienia-w-santanderze-i-mbanku-czy-to-wina-500