Ostatnie 12 miesięcy było bardzo udanych dla akcji Visa i Mastercarda. Na początku stycznia 2019 roku za akcję Visy trzeba było zapłacić 138 dolarów – dzisiaj ponad 193 dolary. Kapitalizacja spółki to ponad 430 mld dolarów (EBIDTA 15,7 mld dolarów).

Kurs akcji Mastercarda na początku 2019 roku wynosił nieco ponad 200 dolarów, obecnie jest to 311 dolarów. Kapitalizacja spółki przekroczyła 314 mld dolarów (EBIDTA 9,7 mld dolarów). Obie spółki inwestują w rozwój technologii, w tym tokenizację, oraz są aktywnymi mecenasami fintechowych startupów.

Cyfryzacja płatności to megatrend

Łącznie wartość obu tych spółek dochodzi do 750 mld dolarów, a to już więcej niż PKB takich państw jak Turcja, czy… Polska. Dla porównania kapitalizacja Apple to aż 1 bln dolarów. Karty i technologie płatnicze są w trakcie dynamicznego rozwoju, za co w dużej mierze odpowiada nie tylko upowszechnienie smartfonów i rozwój infrastruktury do przyjmowania płatności, ale też ciągły wzrost rynku e-commerce. Innymi słowy, cyfryzacja, przyśpieszenie i upowszechnienie płatności bezgotówkowych, co ma miejsce m.in. za sprawą fintechów, nie tylko płatniczych, to jeden z głównych megatrendów na rynku finansowym.

Akcje Visa i Mastercard notowane są na NYSE – Polacy mogą inwestować w te spółki pod warunkiem, że posiadają rachunek w domu maklerskim, który daje taką możliwość (uwaga na wysokie prowizje). Można też inwestować za pośrednictwem fintechów np. Revoluta.