Nowy projekt nośni nazwę: internetowy system sprzedaży biletów okresowych komunikacji miejskiej, których identyfikatorem jest kara zbliżeniowa. Przedsięwzięcie zrealizowała Mennica Polska we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy oraz z Mastercardem, który wspierał projekt od strony doradczej.

Bydgoszcz Mastercard
Bydgoszcz Mastercard

Bilet okresowy kupiony online będzie zapisany na karcie płatniczej

Od września zbliżeniowa karta płatnicza może stanowić potwierdzenie prawa pasażera do przejazdu transportem publicznym w ramach nabytego biletu okresowego. Innymi słowy, bilet będzie zapisany na karcie płatniczej, a sam pasażer nie będzie już musiał posiadać przy sobie karty miejskiej – wystarczy karta płatnicza. Zakupiony bilet będzie aktywny od momentu dokonania płatności za pośrednictwem portalu pasażera Bydgoskiej Karty Miejskiej – by doładować kartę, nie trzeba korzystać z automatu stacjonarnego czy biura obsługi klienta. Dotychczas karta zbliżeniowa mogła być wyłącznie identyfikatorem potwierdzającym zakup biletu jednorazowego lub czasowego w kasownikach typu Open Payment System, które jest rozwiązaniem dostarczanym przez Mennicę Polską.

W ramach portalu pasażera nośnikiem i zarazem identyfikatorem biletów długookresowych była natomiast elektroniczna karta zbliżeniowa w formacie Mifare Plus, emitowana przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej – na niej był kodowany bilet okresowy zakupiony online w systemie BKM.

– W Polsce jest wiele miast, w których pasażerowie nie mają możliwości korzystania z biletu elektronicznego. Proponujemy tam rozwiązanie polegające na zakupie online, poprzez portal pasażera, biletów okresowych, dla których identyfikatorem potwierdzającym uprawnienie do przejazdu są zbliżeniowe karty płatnicze. W przypadku biletów jednorazowych i czasowych, optymalnym rozwiązaniem pozostaje nasz Open Payment System, gdzie regulacja należności za przejazd jest realizowana w mobilnych kasownikach instalowanych bezpośrednio w pojazdach komunikacji miejskiej – mówi Jacek Sieński, dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej.

Jak załadować bilet okresowy na kartę płatniczą?

W 2010 roku Mennica Polska uruchomiła w Bydgoszczy nowoczesny „sklep www” (portal pasażera Bydgoskiej Karty Miejskiej), który umożliwiał złożenie wniosku o wydanie spersonalizowanej karty miejskiej, założenie imiennego profilu, jak również zakup biletów okresowych powiązanych z kartą miejską. Było to pierwsze na świecie wdrożenie, dzięki któremu pasażerowie mogli podróżować z biletem zakupionym online – zapisanym w systemie centralnym, bez potrzeby kodowania na karcie.

Aby móc skorzystać z udogodnienia pasażer powinien posiadać imienny profil w portalu pasażera BKM, jak również przypisany do konta tzw. Bezpieczny identyfikator karty płatniczej. Cała operacja potrwa tylko 3 minuty, a pasażer zostanie przez nią przeprowadzony krok po kroku. Pasażerowie zyskają dostęp do całej historii zakupów biletów, przypisanych do danej karty.

– W Mastercard zawsze chętnie wspieramy miasta od strony technologicznej, wdrażając najbardziej przyjazne i bezpieczne produkty związane z płatnościami. Z ogromną satysfakcją stawiamy kolejny krok wraz z Mennicą i samorządem, by rozwijać w Bydgoszczy projekt, który zapewni szybki i wygodny system obsługi pasażerów. Jako partner wdrożenia kładziemy nacisk na wykorzystanie potencjału technologii do tego, by tworzyć bardziej przyjazne miejsce do życia. Skoro pasażerowie mogą już płacić zbliżeniowo za niemal wszystkie zakupy, to naturalnie oczekują, że będą mieli taką możliwość również w komunikacji miejskiej. W Polsce takie rozwiązania mają wielki potencjał, ponieważ już ponad 90 proc. wszystkich transakcji kartowych w kraju odbywa się zbliżeniowo. Zapraszamy do współpracy kolejne polskie samorządy, które chcą w bezpieczny sposób wykorzystać nowe technologie, by poprawić swoje wyniki finansowe i podnieść satysfakcję pasażerów – podkreśla Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

/Fintek.pl