Polacy kupują online na potęgę. Udział e-handlu w sprzedaży detalicznej ogółem wynosi już prawie 10 proc. Z danych raportu GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2020” wynika, że w minionym roku ponad 17,6 mln osób w wieku 16–74 lata dokonywało zakupów przez internet w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W porównaniu z 2016 r. liczba osób kupujących w ten sposób zwiększyła się o 19 p. proc.

Z kolei z badań Izby Gospodarki Elektronicznej wynika, że 73 proc. badanych osób chociaż raz dokonało zakupów online i jest to wynik wyższy o 11 p. proc. w porównaniu z danymi z ubiegłego roku. Z danych OLX, serwisu z 20 mln ogłoszeń, wynika natomiast, że zakupu na OLX w ubiegłym roku dokonało aż 43 proc. respondentów.

OLX chce by było bezpieczniej

Nie ma co się oszukiwać. OLX należy do najpopularniejszych serwisów internetowych w Polsce z 12 mln użytkowników, gdzie można kupić praktycznie wszystko. Duża popularność przyciąga oszustów, którzy bazując na naiwności i wykorzystując różnego rodzaju socjotechniki, po prostu wyłudzają pieniądze za towar, którego nigdy nie mieli zamiaru wysłać. Użytkownicy obawiają się oszustw, a to utrudnia biznes, ma negatywny wpływ na reputację serwisu i ogólnie zwiększa poziom niepotrzebnego stresu i niepewności.

OLX – serwis z 20 mln ogłoszeń, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i postanowił wprowadzić specjalny rodzaj przesyłek, który zabezpieczy transakcje między osobami prywatnymi. OLX uruchomił bezpieczne przesyłki dla wybranych kategorii już we wrześniu 2020 roku. Obecnie Przesyłki OLX dostępne są dla 47 kategorii – od elektroniki po akcesoria ślubne.

Na początku OLX wprowadził tę usługę z Sendit.pl. Teraz przesyłki obsługuje także InPost i Poczta Polska. Płatność za Przesyłkę OLX niezmiennie są domeną fintechu Adyen.

Przesyłki OLX wchodzą na… szeroką skalę

– Umożliwienie zakupu z przesyłką od osób prywatnych na tak szeroką skalę pod względem zróżnicowania oferowanych produktów to wielkie udogodnienie na rynku C2C (customer to customer przy. red)– czytamy w informacji prasowej.

Jako lider umożliwiający handel i wymianę przedmiotów użytkownikom indywidualnym, chcemy dostarczać im wygodnych rozwiązań – tłumaczy Michał Malewski, General Manager serwisu OLX. – Dziś wielu użytkowników oczekuje, że przez internet zamówią nie tylko nowe towary, ale także przedmioty, których potrzebują do codziennego funkcjonowania czy rozwijania swoich pasji. Teraz za pośrednictwem Przesyłek OLX mogą to robić znacznie bezpieczniej i wygodniej – dodaje.

Jak działa bezpieczna przesyłka OLX?

Podstawowym zabezpieczeniem jest fakt, że sprzedający otrzymuje zapłatę dopiero po odebraniu przesyłki przez kupującego – działa to na zasadzie… akredytywy.

Za przesyłkę płaci osoba kupująca (ok. 10 zł), a dla sprzedającego jest to bezpłatna usługa. Spośród punktów odbioru można wybrać Pocztę Polską, Paczkomaty InPost, sklepy Żabka lub stacje Orlen. Usługa uznawana jest za bezpieczniejszą, bo cała transakcja odbywa się w serwisie OLX bez przekierowywania na zewnętrzne podstrony. OLX weryfikuje dane sprzedającego.

– To również wygodniejsza opcja, bardziej dostosowana do obecnych potrzeb użytkowników. Jeśli sprzedajesz produkt, wystarczy dodać w OLX ogłoszenie z opcją przesyłki. Zaznaczasz rozmiar i wagę przesyłki wraz z opakowaniem. Następnie wybierasz, z którego przewoźnika chcesz korzystać, i uzupełniasz swoje dane. Gdy otrzymasz od kupującego prośbę o zakup z przesyłką, akceptujesz ją w ciągu 24 godzin. Wybierasz punkt nadania i nadajesz paczkę zupełnie za darmo w ciągu 72 godzin. Z kolei jeśli kupujesz na OLX i chcesz skorzystać z opcji z przesyłką, klikasz „Kup z przesyłką”. Następnie płacisz za przedmiot oraz przesyłkę. Wybierasz punkt odbioru i obserwujesz status zamówienia na swoim koncie w OLX – czytamy w informacji prasowej.