Zjednoczona Federacja FinTechów bez Polski

Centra FinTechowe z ponad 20 miast postanowiły stworzyć federację umożliwiającą koordynację i jeszcze skuteczniejszą globalizację branży finansowo technologicznej. Innotribe (z grupy SWIFT) i Innovate Finance liczą na wymianę doświadczeń i dostęp do nowych rynków.

Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie. Fabian Vandenreydt, szef Innotribe uważa, że projekt przysłuży się wszystkim stronom.

– Będzie to grupa równych sobie partnerów. Partnerów, którzy wspierają innowacje na całym świecie dla korzyści banków i startupów – komentuje Vandenreydt dla Reuters.

Kim są twórcy federacji?

Innotribe jest działem ds. innowacji w Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT). Grupa zrzesza instytucje finansowe i pośredniczy w transakcjach pomiędzy bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi. W strukturach SWIFT funkcjonuje już ponad 9 tysięcy instytucji finansowych z całego świata.

Innovate Finance jest natomiast niezależną, brytyjską organizacją non-profit, która wspiera działalność startupów FinTechowych. Grupa stara się wysunąć Wielką Brytanię na czoło FinTechowej rewolucji i wspólnie z lokalnymi innowatorami pracuje nad dostarczaniem najnowocześniejszych usług klientom. Dzięki Innovate Finance startupy mają ułatwiony kontakt z ciałami regulującymi funkcjonowanie branży.

Współpraca zamiast rywalizacji

W ostatnim okresie największe centra technologiczne takie jak Londyn, Nowy Jork, Dolina Krzemowa i Singapur ostro rywalizowały o wpływy w szybko rozkwitającej branży. Nowa federacja ma to zmienić. Jej działanie ma polegać na współpracy a nie bezwzględnej rywalizacji.

Pomimo tego twórcy zapowiadają, że wewnątrz grupy będzie istniał ranking centrów FinTechowych. Ma się opierać na różnych kryteriach, takich jak łatwość prowadzenia biznesu, wysokość kapitału, liczba utalentowanych innowatorów czy też środowisko regulacyjne. Ranking ma służyć wykazaniu słabych punktów poszczególnych centrów, tak aby wiedziały gdzie wprowadzać poprawki.

Federacja FinTechowa ma poparcie Londynu

Przedstawiciele ponad 20 FinTechowych instytucji z całego świata (między innymi z Szanghaju) podpisali dokumenty o chęci przystąpienia do federacji. Poparcie dla inicjatywy wyraziły również władze Londynu. Rozkwit federacji pomoże startupom zaistnieć na światowych rynkach.

– Jeżeli będziesz chciał działać na przykład na rynku Ameryki Łacińskiej, połączymy cię z centrum w Sao Paulo. Liczymy na faktyczne ułatwienie kontaktów FinTechowych startupów i instytucji z podmiotami oferującymi wsparcie merytoryczne- mówi dyrektor generalny Innovate Finance Lawrence Wintermeyer.

Co roku członkowie federacji mają wybierać nowego przewodniczącego, tak aby każde centrum mogło przewodzić organizacji. Finansowana będzie ona przez sponsorów w postaci wielkich przedsiębiorstw technologicznych. Formalne ogłoszenie rozpoczęcia działalności nowej federacji nastąpi podczas konferencji sektora bankowego Sibos w Genewie, w dniach 24 – 26 września.

/RT