Przypomnijmy, że pod koniec października KNF ogłosił rozpoczęcie naboru na operatorów piaskownicy regulacyjnej. Operatorami mogą zostać banki, akceleratory, fundacje, czy organizacje pozarządowe. Co ważne, operatorzy nie mogą pobierać od fintechów żadnych opłat za prowadzenie szkoleń i akcelerację – mogą natomiast nabyć pakiet udziałów w startupie. Więcej o szczegółach polskiej piaskownicy można przeczytać tutaj.

Na Kongresie 590 ogłoszono pełną listę operatorów polskiej piaskownicy regulacyjnej. Do The Heart i Banku Pekao dołączyli: PKO Bank Polski, Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, Citi Handlowy, Huge Thing oraz fundacja BusinessCaddy.

Bank Pekao i The Heart pierwszymi operatorami piaskownicy KNF

The Heart będzie operatorem piaskownicy odpowiedzialnym za zarządzanie procesem testowania rozwiązań, stworzenie odpowiednich warunków dla udziału fintechów w programie, a także za osiągnięcie zakładanych rezultatów, takich jak uzyskanie licencji, współpraca z partnerami biznesowymi, czy skalowanie rozwiązań. Wysokiej klasy środowisko testowe zapewni Mastercard, partner strategiczny The Heart.

Pozostałymi członkami konsorcjum są kancelaria prawna Bird & Bird i międzynarodowa firma doradcza EY. The Heart Sandbox wesprze wybrane spółki, które chcą prowadzić działalność na polskim rynku finansowym. Podmioty otrzymają również pomoc w skalowaniu biznesu na pozostałych rynkach Unii Europejskiej, zarówno jeśli chodzi o dostęp do klientów oraz finansowania, jak i uzyskania odpowiednich licencji. Mamy nadzieję, że polska piaskownica nie powtórzy błędów swojego brytyjskiego odpowiednika, o których pisaliśmy tutaj.

Rolą Mastercard będzie dostarczenie infrastruktury testowej w dwóch wymiarach: realizacji transakcji płatniczych oraz wydawnictwa kart płatniczych. Mastercard zapewni również merytoryczne wsparcie eksperckie w obszarze kwalifikacji fintechów do Piaskownicy oraz doradztwo w dalszych fazach projektów. Natomiast kancelaria Bird & Bird oraz międzynarodowa firma doradcza EY zapewnią wsparcie doradcze, nakierowane na spełnienie wymogów formalnych stawianych spółkom z obszaru fintech.

Liczba operatorów piaskownicy jest nieograniczona. W kolejnych dniach możemy spodziewać się informacji o kolejnych podmiotach dołączających do piaskownicy, ponieważ pierwsza runda naboru operatorów zakończyła się 9 listopada. Wygląda na to, że ostatnie zamieszanie w okół KNF nie wpłynie na funkcjonowanie piaskownicy. Kilka dni temu Artur Granicki, dyrektor Departamentu FinTech w KNF zapewniał, że nie ma powodu do obaw, bo Urząd jest zdeterminowany, aby uruchomić piaskownicę.