Przypomnijmy, że kilka tygodni temu prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która miała zagwarantować ustawowy dostęp do płatności gotówką. Głos w tej sprawie zabrało już kilka instytucji, między innymi Fundacja Polska Bezgotówkowa. Swoją opinią podzielił się także Związek Banków Polskich.

Pełne stanowisko przygotowane przez dr. Tadeusza Białka, wiceprezesa Związku Banków Polskich, można znaleźć tutaj.

Ustawa o gotówce dyskryminuje płatności bezgotówkowe? Opinia ZBP

Zdaniem ZBP przepisy w proponowanej formie mogą skutkować dyskryminacją płatności bezgotówkowych, a kierunek zmian legislacyjnych powinien stymulować rozwój takich form płatności. Według organizacji to zachowania konsumentów powinny decydować o rozwoju metod płatności, a regulacje powinny wspierać te decyzje.

– Możliwość wyboru danej formy płatności może zostać osiągnięta, jeśli przepisy prawa będą przewidywać obowiązek akceptowania zarówno płatności gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Obecnie proponowane przepisy mogą być odczytane jako dyskryminacja obrotu gotówkowego. Zdając sobie sprawę, że dostosowanie wszystkich akceptantów do przyjmowania płatności bezgotówkowych wymaga niezbędnego czasu na dostosowanie, proponuje się jednocześnie wprowadzenie odpowiedniego okresu przejściowego (np. 12 lub 24 miesiące) – czytamy w stanowisku Związku Banków Polskich.

Dodatkowo ZBP zaleca, aby w projekcie jednoznacznie wyjaśnić, że proponowane zmiany mają nie dotyczyć banków. Banki pobierają zazwyczaj opłatę za swoje usługi (np. prowizje) z rachunku klienta. Z tego względu jako niezasadne należałoby ocenić objęcie nowelizacją działalności banków.

Gotówka tematem dyskusji

Wcześniej wątpliwości w sprawie propozycji Narodowego Banku Polskiego i prezydenta wyraziła Fundacja Polska Bezgotówkowa, która przesłała swoje stanowisko do Ministerstwa Finansów. Zdaniem Fundacji obrót gotówkowy w Polsce nie jest zagrożony i należy dążyć do równouprawnienia form płatności.

Gotówka znalazła się także pod lupą Europejskiego Banku Centralnego. Członek zarządu EBC, Fabio Panetta, stwierdził, że Unia Europejska będzie stała na straży obrotu gotówkowego, nawet w przypadku emisji cyfrowej waluty.