Chmura Amazon Web Services daje dostęp do gotowych do wykorzystania usług, co pozwala na szybszy rozwój opartych na niej rozwiązań i umożliwia wysoki poziom automatyzacji w IT. Dzięki wykorzystaniu chmury, bank planuje między innymi rozwijać swoją aplikację.
Bankowość elektroniczna Pocztowego w chmurze AWS
Z AWS korzystają klienci zarówno z rozwijających się startupów, jak i największych przedsiębiorstw czy instytucji rządowych. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty, zwiększyć elastyczność i szybciej wprowadzać innowacje – czytamy w komunikacie.
Chmura AWS pozwala zautomatyzować znacznie więcej czynności niż miałoby to miejsce w przypadku zarządzanej własnymi siłami serwerowni. Procesy tak zwanej ciągłej integracji i ciągłego wdrażania pozwalają zaoszczędzić czas administratorów, unikać błędów i skrócić czas potrzebny na udostępnienie nowej wersji aplikacji. Jednak wprowadzenie bankowości elektronicznej w chmurze oznacza także wyzwanie z perspektywy bezpieczeństwa i zgodności regulacyjnej.
– Taki projekt wymaga zapewnienia, że rozwiązania są odporne na zagrożenia cybernetyczne. Każdy krok w kierunku cyfryzacji niesie ze sobą ryzyko ataków. Dlatego kluczowe jest, aby środowisko chmurowe było odpowiednio zaprojektowane i zabezpieczone. Bank musi przy tym spełnić rygorystyczne wymagania narzucane m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego. – stwierdził Krzysztof Swaczyński z SEQRED, partnera banku w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa usług chmurowych.
Aktualnie Bank Pocztowy pracuje m.in. nad rozwojem swojego marketu cyfrowego 2.0 już w chmurze AWS. Pozwoli to na udostępnienie na tej platformie sprzedaży online w bankowości elektronicznej i mobilnej większej liczby produktów w znacznie krótszym czasie.