Seezle to amerykański fintech oferujący… a jakże, rozwiązanie typu BNPL, czyli odroczoną płatność. Spółka ma 2 mln użytkowników na świecie, obsługuje 26 tys. merchantów i od września 2019 roku jest notowana na giełdzie w Australii – fintech wyceniany jest przez rynek na skromne 1,64 mld USD.

Seezle – jak wynika z zapowiedzi Banku Litwy, planuje rozszerzyć działalność w Europie. Instytucja zamierza świadczyć usługi pieniądza elektronicznego i usługi płatnicze dla sklepów internetowych korzystających z platformy Seezle. Innymi słowy, na rynek BNPL w Europie wchodzi nowy gracz.

Ponad 70 licencji e-money na Litwie

Z kolei Lux International Paymen System to szwedzki podmiot, który uzyskał licencję e-money na Litwie. Firma zamierza wydawać pieniądze elektroniczne, świadczyć usługi wypłaty gotówki z rachunku płatniczego oraz procesować transakcje płatnicze. Do tego spółka zamierza wydawać karty płatnicze.

Powyższe potwierdza tezę, że Litwa to „licencyjna” baza wypadowa dla fintechów, z których zasadnicza część planuje prowadzić aktywność gospodarczą poza Litwą. Obecnie Bank Litwy nadzoruje 73 instytucje pieniądza elektronicznego. W III kw. 2020 roku dochody instytucji płatniczych i instytucji pieniądza elektronicznego na Litwie wyniosły 60,3 mln EUR.

/LP