Radboud Vlaar, MD Finch Capital
Radboud Vlaar, MD Finch Capital

Finch Capital szuka 15-20 startupów fintech

Od momentu powstania w 2013 roku fundusz dokonał łącznie 40 inwestycji w Europie i Azji, a jego aktywa wynoszą łącznie ponad 400 mln USD.

W portfolio Finch Capital znajdziemy m.in. Vintage, Trussle, Fourthline, Goodlord, Grab, Hiber, Twisto, Smeo, Symmetrical i Zopę – jak widać fundusz ten jest otwarty na polskie inicjatywy fintech. Finch Capital zainwestuje 2-10 mln EUR w ramach serii A i B, nabywając znaczące udziały mniejszościowe (od 20% do 49%) w spółkach z potencjałem do wzrostu skali działania z przychodami od 2 mln EUR do 5 mln EUR. Finch Capital planuje wesprzeć 15-20 europejskich startupów.

Sztuczna inteligencja wspiera VC w czasie pandemii

Finch Capital poszukuje startupów fintech ze szczególnym uwzględnieniem spółek wykorzystujących AI. Fundusz przewiduje, że w kolejnych latach to właśnie AI w fintech przyśpieszy rozwój sektora finansowego. Jest to zbieżne z obecnymi trendami na rynku – ekosystem machine learning, cloud computing i AI powoli zbliża się do osiągnięcia punktu, w którym świadczenie jakichkolwiek usług, nie tylko finansowych, będzie bez tych narzędzi praktycznie niemożliwe. Szczególnie na większą skalę.

W 2020 roku firma uruchomiła projekt Florence, który jest narzędziem do analizy rynku VC wykorzystującym technologię sztucznej inteligencji. Narzędzie jest niezwykle przydatne do oceny potencjału startupów i trendów inwestycyjnych w czasie ograniczonych podróży i spotkań osobistych.

/LP