Indeksy koniunktury w Europie

W środę poznaliśmy serię odczytów indeksów PMI. Natomiast w nocy otrzymaliśmy dane z Azji, ale nie było tam większych niespodzianek. Ciekawe były rezultaty ze strefy euro. Z jednej strony zauważalny był duży spadek na usługach – wskaźnik wyniósł 49,7 pkt i był o 0,8 pkt niższy, niż prognozowano.

Jest to również drugi najgorszy wynik w skali roku. Z drugiej strony dobrze wypadł indeks przemysłowy. Przekroczył on oczekiwania o 1,2 pkt z wynikiem 48,7 pkt. Była to jednak i tak najwyższa wartość od początków 2023. Optymizm w przemyśle zwyczajowo jest niższy niż w usługach. W trakcie tych danych i tuż po nich euro zyskiwało względem dolara.

Sprzedaż detaliczna w Polsce

Patrząc na odczyt miesięczny, można odnieść wrażenie, że w Polsce dzieje się bardzo dobrze. Intuicyjnie wzrost sprzedaży detalicznej w marcu o 14,6% wydaje się wysokim wynikiem. Problem w tym, że jest to wartość względem lutego. Ten wskaźnik co roku jest bardzo dobry, chociażby z powodów kalendarzowych. Marzec ma po prostu 3 dni więcej niż luty. W zeszłym roku wzrost wynosił dokładnie tyle samo.

Ważniejsze są niestety dane roczne. Te pokazują jednak zaledwie 0,6% wzrostu. Rynek prognozował 1,5%, ale oczekiwania się nie spełniły. Po tych danych mieliśmy krótką przecenę złotego, ale nie był to istotny ruch w skali ostatnich zawirowań na polskiej walucie.

Dane z USA

Wczoraj poznaliśmy dane z USA. Indeks PMI dla przemysłu wypadł lepiej, niż przypuszczano. Wynik 50,7 pkt to przewaga odpowiedzi pozytywnych. Należy jednak pamiętać, że lokalny przemysł w USA jest właśnie pod wpływem taryf celnych. Z jednej strony konkurencja z zewnątrz ma dużo gorsze warunki. Z drugiej jednak półprodukty z Chin stały się niedostępne cenowo. Co ciekawe, USA ma tę samą tendencję co Europa.

Oprócz poprawy optymizmu w przemyśle, mamy pogorszenie w usługach. Podobnie jednak, jak to miało miejsce w Europie, rynki znacznie mocniej reagowały na indeks przemysłowy. Ten był lepszy, więc dolar zyskiwał na wartości względem euro.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

14:30 – USA – zamówienia na dobra.

/materiał partnera