Całkowite przychody operacyjne netto banków w Polsce wzrosły o 14% rok do roku i w I półroczu wyniosły 62,036 mld złotych. Wzrosły też koszty operacyjne – o 11,3%, do poziomu 25,312 mld PLN – podaje Narodowy Bank Polski.

Zysk sektora bankowego w Polsce mocno w górę

Odpisy (utrata wartości lub odwrócenie utraty wartości z tytułu aktywów finansowych nie wycenianych według wartości godziwej ze skutkiem wyceny odnoszonym do rachunku zysków i strat) wyniosły 2,676 mld zł, spadając rdr o 24,3% – podaje PAP Biznes.

Tym samym dane NBP jasno pokazują dobrą sytuację sektora bankowego w Polsce. Wzrost zysków na poziomie prawie 30% rok do roku na pewno należy uznać za duży sukces – szczególnie pomimo wzrostu kosztów operacyjnych. W ostatnich dniach swoje wyniki zaprezentował m.in. Alior Bank, notując zysk sporo powyżej oczekiwań.

Na polskim rynku bankowym dzieje się sporo. W zeszłym tygodniu amerykański fundusz Cerberus sfinalizował przejęcie VeloBanku. Podpisanie umowy ma otwierać przed VeloBankiem nowe możliwości rozwoju, dzięki dokapitalizowaniu go przez nowych właścicieli kwotą 687 mln zł oraz zniesieniu statusu banku pomostowego i związanych z tym ograniczeń nałożonych przez Komisję Europejską.

Nowego prezesa powołał również Alior Bank – od 1 stycznia 2025 roku zostanie nim Piotr Żabski, wcześniej związany z Santander Consumer Bankiem.

Wracając jednak do danych Narodowego Banku Polskiego, to ostatnio opublikował on dane na temat polskiego rynku kart płatniczych, terminali i bankomatów. Okazuje się, że na koniec analizowanego okresu Polacy posiadali najwięcej kart zbliżeniowych w historii – 45 mln. Ich udział w ogólnej liczbie kart płatniczych wyniósł 98,1%. Rośnie także liczba terminali płatniczych, ale sukcesywnie spada liczba bankomatów.