System ERP służy do holistycznej „obsługi” przedsiębiorstwa – planowania, pozyskiwania i zużywania zasobów czy agregowania danych. Obecnie BNP Paribas korzysta z kilku systemów (EPOS, ROD, EGERIA, EMID). Zebranie ich funkcji w ramach Oracle Fusion ERP Cloud będzie oznaczało oszczędność czasu i zasobów – czytamy w komunikacie.

BNP Paribas stawia na zewnętrzny system ERP w chmurze

– Pracownicy operacyjni, pracownicy controllingu czy finansów i rachunkowości otrzymają dostęp do jednego, spójnego źródła danych. Będą też mogli korzystać z nich w czasie rzeczywistym, tworząc np. wielowymiarowe analizy księgowe, ze względu na ogromną moc obliczeniową systemu. Co istotne, elastyczność rozwiązania pozwoli nam dodawać w przyszłości nowe moduły i poszerzać jego funkcjonalność. Start projektu EBS Uniwersum to kolejny krok na drodze transformacji cyfrowej banku, który wpisuje się w strategię GObeyond, realizując cele filaru STRONGER – mówi Małgorzata Dąbrowska, wiceprezeska zarządu banku, odpowiedzialna za Obszar Operacji i Wsparcia Biznesu w Banku BNP Paribas.

Prace wdrożeniowe wystartowały 3 marca. Przejście na nowy system bank planuje w styczniu 2026 roku, kiedy system osiągnie pełną funkcjonalność. Dostawcą narzędzia jest Oracle, a wdrożenie wspiera Sygnity Business Solutions

– Do tej pory żadna instytucja finansowa w Polsce nie wdrożyła zewnętrznego systemu ERP, który działałby całkowicie w chmurze. Wynika to głównie z obaw o możliwość spełnienia restrykcyjnych wymogów regulacyjnych. Intensywnie pracujemy nad tym, aby nasz system był pierwszym, w pełni funkcjonalnym rozwiązaniem tego typu w naszym kraju w branży bankowej – dodaje Monika Kordowska, Tribe Leaderka odpowiedzialna za Tribe Doskonałość Operacyjna w Banku BNP Paribas.