Ta klasyczna socjotechnika celuje właśnie w wywołanie w nas paniki, strachu i poczucia zagrożenia. Często ciężko nie dać się ponieść tym emocjom. Magda Adamczewska z CyberRescue stwierdziła, że oszuści są na czasie, a ich metody stają się coraz bardziej wyrafinowane. Pod presją przestajemy myśleć logicznie, co dobrze widać szczególnie w tym przypadku, gdzie grozi się nam bardzo surową karą i jednocześnie kusi łatwym rozwiązaniem.
Cyberprzestępcy znowu w natarciu
Maj to dogodny moment na chwilę rozluźnienia – szczególnie gdy prowadzimy jakiś biznes. PIT-y rozliczone, wskazane dopłaty uregulowane i w końcu można nieco zwolnić tempo. Powyższą sielankę mącą jednak cyklicznie powracające kampanie fałszywych SMSów. Pod kogo oszuści podszywają się tym razem? Odpowiedź brzmi: Urząd Skarbowy.
Stosowana metoda wcale nie różni się niczym od tych o których już nie raz pisaliśmy w naszej sekcji #cyberbezpieczeństwo. Wszystkie fałszywe wiadomości zawierają link odsyłąjący ofiary do sfabrykowanych stron internetowych.
Podobnie zresztą działał casus nieplanowanych „subskrypcji”. Najpierw potencjalne ofiary otrzymują wiadomość SMS informującą je o zalegającym zadłużeniu. Należność jest co prawda niewielka, ale jeśli nie zostanie uregulowana to rzekomo skończyć ma się w sądzie.
Klikając link do płatności, ofiary trafiają na fałszywą stronę PayU. To właśnie tutaj czyhają na nasze dane cyberprzestępcy. Uzupełniając formularz podany na fałszywej stronie, wszystkie dane przekazujemy bezpośrednio w ręce sieciowych przestępców.
Jak nie dać się oszustom, udającym fiskus?
Musimy liczyć się z tym, że obecnie trwająca kampania może być początkiem całej serii podobnych oszustw. Minął termin składania zeznań podatkowych, ale nadal trwa ich weryfikacja w Urzędach. Właśnie dlatego dobrze pamiętać jak w Polsce wygląda ten proces.
— Skarbówka nie wysyła SMSów ani maili z linkami do zapłaty zaległości. Jeśli faktycznie będziemy musieli coś uregulować, Urzędnik wyśle nam oficjalne pismo w tej sprawie. — wyjaśnia Magda Adamczewska z CyberRescue.
Nasze rozliczenia możemy też zweryfikować w e-Urzędzie Skarbowym, do którego logujemy się profilem zaufanym. W razie czego, takie informacje zawsze możemy potwierdzić, dzwoniąc lub osobiście wybierając się do przypisanego nam Oddziału.