Od czasu publikacji pierwszego raportu EBC wprowadził zmiany w zasadach regulujących cyfrowe euro. Celem tych modyfikacji jest harmonizacja cyfrowych płatności w całej strefie euro, co ma zapewnić spójność i bezpieczeństwo transakcji. Jednocześnie zakończono proces przyjmowania wniosków od potencjalnych dostawców komponentów cyfrowego euro i powiązanych usług. Wybrani oferenci zostali zaproszeni do składania szczegółowych ofert, a finalizacja tego procesu planowana jest na przyszły rok.
Kolejny etap prac nad cyfrowym euro
Jednocześnie rozpoczęto nowe badania użytkowników i testy mające na celu poznanie ich potrzeb oraz oczekiwań. Szczególny nacisk położono na grupy docelowe, takie jak drobni handlowcy oraz konsumenci szczególnie narażeni na różnego rodzaju ryzyka. Wyniki tych badań mają zostać opublikowane w połowie 2025 roku.
EBC ma aktywnie współpracować z szerokim gronem interesariuszy, w tym akceptantami, dostawcami usług płatniczych, firmami fintech oraz środowiskiem akademickim. Celem tych działań jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań i testowanie nowych przypadków użycia cyfrowego euro, takich jak płatności warunkowe – podaje EBC.
Kolejny obszar prac dotyczy opracowania metodologii ustalania limitów posiadania cyfrowego euro przez użytkowników. W tym celu EBC współpracuje z ekspertami z krajowych banków centralnych Eurosystemu oraz innymi organami krajowymi. Proponowana metodologia zostanie przetestowana w pierwszej analizie zaplanowanej na 2025 rok.
EBC przewiduje, że decyzja o przejściu do kolejnej fazy przygotowań zostanie podjęta dopiero pod koniec 2025 roku.
Cyfrowe euro na horyzoncie. Czy wszyscy są na tak?
Kilka tygodni temu pisaliśmy, że Europejski Bank Centralny zaprasza małych i dużych sprzedawców, banki, innych dostawców usług płatniczych, fintechy, instytucje finansowe, instytuty badawcze, ekspertów technicznych i uniwersytety do kolejnego etapu testów cyfrowego euro. Tym razem chodzi o płatności warunkowe.
W czerwcu Europejski Bank Centralny rozpoczął medialną ofensywę na kontynencie, aby zapewnić obywateli, że nowa opcja płatności uzupełni, a nie zastąpi gotówkę i zapewni im większą swobodę wyboru. „Cyfrowe euro łączyłoby wygodę płatności cyfrowych z funkcjami podobnymi do gotówki”, twierdzą przedstawiciele EBC, dodając, że mogłoby być używane w sklepach, w handlu elektronicznym, płatnościach P2P i offline.
Nie wszyscy popierają jednak wdrażanie cyfrowego euro – jak donosił jakiś czas temu Bloomberg News wielu obywateli największej gospodarki Europy wyrobiło sobie już zdanie na temat koncepcji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Około połowa mieszkańców Niemiec ma twierdzić, że nie wyobraża sobie nawet korzystania z cyfrowego euro, a obawy o prywatność i fakt preferowania gotówki dodatkowo wzmacniają te nastroje.