Katowicka siedziba Ebury działa od połowy stycznia bieżącego roku – to już drugie biuro spółki w Polsce. Fintech dąży do otwierania regionalnych biur w ośrodkach mających silne fundamenty gospodarcze i bardzo dobre perspektywy rozwoju – takich jak polskie Katowice, niemieckie Monachium i Frankfurt oraz australijskie Brisbane – czytamy w komunikacie.
Fintech Ebury uruchamia siedzibę w Katowicach
Ebury jest globalną instytucją płatniczą, mającą status instytucji pieniądza elektronicznego. Od 2020 roku głównym inwestorem spółki jest Banco Santander, jedna z najsilniejszych europejskich grup finansowych. Obecnie oddziały Ebury znajdują się w 24 biurach na całym świecie, zlokalizowanych w 20 krajach. Fintech zatrudnia ponad 1 200 specjalistów. Firma umożliwia transakcje dla firm w ponad 130 walutach (m.in. chiński juan, rosyjski rubel, czeska i szwedzka korona, lira turecka, rupia indyjska, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso). Prowadzi także konta dla firm w lokalnych walutach w ponad 20 krajach, w tym w Hong Kongu, Kanadzie, Australii, na Węgrzech oraz w Wielkiej Brytanii.
Specjaliści Ebury na Śląsku współpracują z przedsiębiorstwami zarówno średniej wielkości i mniejszymi – z sektora MŚP – jak i dużymi oraz bardzo dużymi, wspierając je w obszarze rozliczeń międzynarodowych, finansowania handlu, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym.
– Szukaliśmy miasta o dużym potencjale, silnego gospodarczo, które umożliwi nam bycie bliżej importerów i eksporterów oraz poznawanie na miejscu ich potrzeb. Chcemy uzupełnić ich aktualne możliwości o nowe rozwiązania w zakresie bankowości transakcyjnej w wydaniu fintech. Stawiamy cały czas na edukację przedsiębiorców przez nasz cykl „Wypłyń na nowe rynki” oraz inne inicjatywy, w ramach których dzielimy się wiedzą i informacjami na temat finansowych aspektów handlu zagranicznego – mówi Jakub Makurat z Ebury, dyrektor zarządzający Ebury na Polskę, Czechy, Słowację i państwa bałtyckie.
O wyborze Katowic na siedzibę biura regionalnego zdecydowały czynniki zarówno gospodarcze, jak i geograficzne. Gospodarcze – ponieważ śląskie zajmuje drugie miejsce (za regionem stołecznym) wśród województw wytwarzających polski PKB. Według wstępnych szacunków GUS za 2020 r. Śląsk odpowiada aż za 11,6% produktu krajowego brutto kraju. Geograficzne – ponieważ pod tym względem Katowice stanowią biznesową bramę zarówno do Niemiec, jak i do Czech, a te kraje eksperci Ebury zaliczają do najbardziej perspektywicznych dla polskiego handlu zagranicznego w najbliższych latach.