RobotPlatform to autorskie rozwiązanie ING. Platforma oferuje pełny zakres usług robotyzacyjnych – od bezpłatnego przeglądu procesów, przez szkolenia, aż po wdrożenie. Finalnym produktem jest robot, który automatycznie realizuje proces w firmie. Nie mówi tutaj o maszynie, która siedzi przy biurku i przekłada papiery z jednej półki na drugą, tylko o oprogramowaniu, które np. pomaga ogarnąć faktury, przepływy informacji, wysyłki produktów, czyli tzw. procesy.
Często jest tak, że całe działy w przedsiębiorstwach poświęcają bardzo dużo czasu i energii na powtarzalne czynności w oparciu o odpowiedni algorytm lub procedurę – równie dobrze może ją wykonywać specjalny program (bot). Fachowo nazywa się to Robotic Process Automation, czyli RPA. Firmy bardzo chętnie skorzystałyby z takiego rozwiązania, ale po pierwsze rzadko kiedy mają kompetencje w tym zakresie, a po drugie – obawiają się wysokich kosztów. Zatem „robotyzacja as a service” wydaje się dla nich idealnym rozwiązaniem.
Zapłacisz za robota jeśli na to zapracuje
RoboPlatforma od ING ma też ciekawy model rozliczeniowy – można napisać, że firma zapłaci za robota tylko jeśli ten zarobi na swoją „pensję”. Jeżeli po weryfikacji procesów przedsiębiorca będzie chciał skorzystać z rozwiązania, to otrzyma ofertę w oparciu o oszczędności, które wygeneruje robot, czyli mowa o tzw. succes fee. Bank podkreśla, że RoboPlatforma wyróżnia się dużą elastycznością i szybkością we wdrażaniu robotów. Obsługuje przy tym dwa tryby pracy: nadzorowany i autonomiczny.
W pierwszym trybie roboty są wirtualnymi asystentami w czasie rzeczywistym, które wspierają pracowników, znacząco poprawiając ich wydajność poprzez wykonywanie powtarzalnych zadań w szybszy i bardziej niezawodny sposób. W trybie autonomicznym procesy mogą być wykonywane bez ludzkiej ingerencji. Roboty pracują według ustalonego harmonogramu lub są uruchamiane przez określone zdarzenia.
W ING Banku Śląskim pracuje ponad 1500 robotów
W ING Banku Śląskim obecnie funkcjonuje ponad 1500 robotów, z których większość wspiera procesy w obszarze operacji bankowych, ryzyku oraz finansach.
Oferta RoboPlatformy skierowana jest zarówno dla dużych i średnich firm, ale w informacji prasowej czytamy, że mogą z niej korzystać także małe firmy.
Z raportu firmy McKinsey wynika, że do 2030 roku nawet 51% czynności w miejscach pracy w Europie Środkowo-Wschodniej może zostać zautomatyzowana. Mowa zatem nawet o 21 mln miejsc pracy. Ale bez obaw – automatyzacja przyczyni się do rozwoju, a ten przyczyni się do powstania nowych profesji.
/LP