„Kontynuujemy wdrażanie zmian organizacyjnych niezbędnych do jak najlepszego przygotowania firmy do odniesienia sukcesu na dynamicznym rynku” – powiedział rzecznik Microsoftu w oświadczeniu dla CNBC. Zwolnienia nie mają być związane z oceną efektywności pracowników, lecz są sposobem m.in. na ograniczenie poziomów struktury zarządzania.
Microsoft zwalnia tysiące pracowników
To już kolejna fala zwolnień w Microsoft. W 2023 w firmie doszło do redukcji ok. 10 tys. etatów. W styczniu bieżącego roku miała miejsce mniejsza runda zwolnień, której przyczyną była wydajność, jednak obecne cięcia mają mieć charakter strategiczny. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez stan Waszyngton, blisko 2 tys. z 6 tys. miejsc pracy zostanie zlikwidowanych w regionie siedziby głównej firmy w Redmond – w tym aż 1510 bezpośrednio w biurze.
Microsoft zakończył ostatni kwartał z 25,8 miliardami dolarów zysku netto, przekraczając oczekiwania analityków. Równocześnie akcje spółki osiągnęły na początku zeszłego tygodnia najwyższą wartość w 2024 roku – 449,26 USD, tylko nieco poniżej historycznego rekordu z lipca 2023 roku.
Pomimo tego, tempo wzrostu przychodów z usług chmurowych Azure – niepowiązanych ze sztuczną inteligencją – okazało się niższe niż oczekiwano. Z kolei usługi oparte na AI odnotowały lepsze wyniki niż przewidywano. W związku z tym dyrektor generalny Satya Nadella zapowiedział w styczniu zmiany w strukturze sprzedaży, by lepiej dopasować działania do zwiększania dochodów związanych z AI.
Nie tylko Microsoft przeprowadza redukcje etatów, mimo pozytywnej kondycji finansowej. Amazon również ogłosił zwolnienia, wskazując na potrzebę eliminacji zbędnych poziomów zarządzania. W zeszłym tygodniu także firma CrowdStrike poinformowała o zwolnieniu 5% swojego zespołu.
Microsoft z nową dyrektor generalną w Polsce
Ostatnio pisaliśmy również, że Microsoft będzie miał nową dyrektor generalną w Polsce. Ma zarządzać organizacją w okresie dynamicznego przyspieszenia wdrażania technologii sztucznej inteligencji oraz chmury obliczeniowej. Na ostatnio zajmowanym stanowisku, dyrektor generalnej SAS na Niemcy, odpowiadała za strategię i rozwój niemieckiego oddziału firmy w dziedzinie analityki i AI.
Warto przypomnieć, że Microsoft ma zainwestować w Polsce 2,8 mld PLN. Inwestycje mają dotyczyć sztucznej inteligencji, centrów danych i chmury obliczeniowej. Dodatkowo amerykański gigant nawiązał współpracę z polskim resortem obrony narodowej w celu stworzenia zakresu działań wzmacniających krajowe bezpieczeństwo cybernetyczne.