Metoda „black-box” wymaga fizycznej ingerencji przestępców w bankomat. Najczęściej dokonywana jest poprzez wycięcie dziury, podpięcie się do systemu operacyjnego i odłączenie go od systemu bankowego. Następnie przestępcy podpinają własne urządzenia i za ich pomocą wydają komputerowi polecenie „wypłaty” całej dostępnej gotówki.
Ukradli kilkaset tysięcy złotych z bankomatów
Nieudane włamanie w Barcinie z czerwca 2021 roku było początkiem końca serii napadów na bankomaty. Choć po uruchomieniu alarmów sprawcy uciekli, to w toku śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy udało się ustalić, że przestępstw dopuszczali się obywatele Białorusi: Artsiom A. i Dzianis P.
Miesiąc później doszło do zatrzymania obu podejrzanych. W wyniku przeszukań miejsca zamieszkania oraz samochodu obu przestępców zabezpieczono telefony, laptopy oraz ubrania mające związek ze zdarzeniem. W postępowaniu ustalono także kolejne napady, w których Białorusini brali udział.
Bydgoski prokurator postawił podejrzanym zarzuty dokonania siedmiu włamań i usiłowania kilku kolejnych. Łupem sprawców padła gotówka w łącznej kwocie niemal 400 tys. złotych. Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec nich tymczasowy areszt, gdyż obaj przyznali się do winy. Czyny zarzucane mężczyznom w akcie oskarżenia zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Ostatnio wzmożoną aktywność przestępców obserwujemy również w sieci. W tym tygodniu o podejrzanych smsach z linkiem do fałszywej strony płatności alarmowało CyberRescue. Z badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: Bezpieczeństwo na e-zakupach 2022″ wynika, że już co trzeci Polak padł ofiarą oszustwa internetowego bądź dotknęło ono bliską mu osobę.