Wiadomo jednak, że Pockit i jego akcjonariusze, kierowani przez Puma Growth Partners, przeznaczają do 15 milionów funtów kapitału własnego na sfinansowanie integracji obu firm oraz ich dalszy rozwój. Monese działa w 30 krajach – w tym także w Polsce. Klienci mają do dyspozycji aplikację do zarządzania finansami oraz konto wielowalutowe. O sprawie pisze Finextra.
Fintech Monese przejęty przez Pockit
Umowa została zawarta kilka dni po tym, jak HSBC odpisał swoje udziały w Monese zaledwie dwa lata po zainwestowaniu 35 milionów dolarów w ten fintech. Założona w 2015 roku firma Monese, mająca siedziby w Londynie i Tallinie, początkowo skupiła się na obsłudze emigrantów i imigrantów, którzy często napotykają trudności w uzyskaniu tradycyjnego konta bankowego.
Niemniej jednak na początku tego roku fintech zaprezentował stratę w wysokości 30,5 miliona funtów na sprawozdaniach finansowych złożonych za 2022 rok. Firma ostrzegła, że o ile nie pozyska dodatkowych funduszy, trzeba się będzie liczyć z zakończeniem działalności. Wkrótce potem Monese udało się zdobyć finansowanie, ale zarówno HSBC, jak i inny główny sponsor, szwedzki Kinnevik, zrezygnowali ze swoich inwestycji.
Przejęcie Monese ma mieć kluczowe znaczenie dla Pockit, który zamierza stać się czołowym graczem na rynku fintech, obsługującym klientów o niskich dochodach w Wielkiej Brytanii i Europie. Obecnie Pockit obsługuje około trzech milionów użytkowników, generując prawie 30 milionów funtów rocznych przychodów. Integracja z fintechem pozwoli Pockit na korzystanie z infrastruktury regulacyjnej Monese – w tym licencji instytucji pieniądza elektronicznego, czy kredytu konsumenckiego.
W krótkim okresie niewiele ma się zmienić dla obecnych klientów obu firm. Jednak z czasem umowa ta ma zaowocować nowymi produktami i ulepszonym zarządzaniem pieniędzmi w aplikacji.