Partner serwisuVisa dla biznesu

dr Mirosław Ciesielski

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym. Wykładowca akademicki. Publicysta – artykuły dotyczące obszaru fintech w obserwatorfinansowy.pl i forsal.pl.

Artykuły autora:

Chiny będą największą bezgotówkową gospodarką świata
3 stycznia 2019, 17:23

Chiny w roku 2021 będą państwem o największej liczbie transakcji bezgotówkowych na świecie, głównie dzięki wzrostowi płatności e-commerce.

Izrael – lider technologii cyberbezpieczeństwa
6 kwietnia 2018, 12:25

Izrael otoczony wrogami praktycznie ze wszystkich stron uczynił z cyberbezpieczeństwa swoją broń w sensie militarnym i ekonomicznym budując światową przewagę w tym zakresie. Służy temu wywiad elektroniczny generujący kadry dla sektora technologicznego i system edukacji rozwijający innowacyjne kompetencje.

Wysoki udział fintechów w finansowaniu hipotek w USA
13 marca 2018, 10:21

Niespodziewanie dobre dane dla sektora fintech przyniósł lutowy raport nowojorskiej Rezerwy Federalnej. Okazuje się, że udział firm technologicznych w finansowaniu amerykańskiego rynku kredytów hipotecznych wzrósł z 2 proc. w roku 2010 do 8 proc. sześć lat później. W liczbach bezwzględnych to zmiana z 34 mld dol. do 161 mld dolarów.

Szwajcarski sektor fintech - szybki rozwój i ograniczenia
6 marca 2018, 13:18

Szwajcarski sektor fintech z ośrodkami w Zurychu i Genewie znajduje się na dobrej drodze do stania się światowym hubem technologicznym, szczególnie w zakresie technologii blockchain i rozwiązań odnoszących się do zarządzania aktywami. Takie wnioski płyną ze stadium przygotowanego przez Instytut Usług Finansowych ZUG IFZ Uniwersytetu w Lucernie. Widoczne są jednak także przeszkody do pokonania.

Challenger banki zdobywają rynek. Jak robi to Monzo?
14 lutego 2018, 10:58

Tandem, Atom Bank, Starling, Aldemore i wiele innych. Ich narodziny umożliwił po roku 2013 liberalny brytyjski nadzór finansowy - Financial Conduct Authority.

Startupy pokochały wino
12 lutego 2018, 11:47

Wydawałoby się, że winiarstwo to dość tradycyjna branża słabo poddająca się digitalizacji. Nic bardziej mylnego. CB Insights zaprezentowało listę 50 startup-ów można by rzec enologicznych (enologia to nauka o winie), które pozyskały od inwestorów aż 400 mln dolarów w 2017 roku.

Komisja Europejska ogłasza plan obejmujący fintechy i regulatorów
7 lutego 2018, 13:23

Komisja Europejska od początku roku jest bardzo aktywna w obszarze nowych technologii. Z początkiem lutego powołała do życia Blockchain Observatory and Forum podmiot do monitorowania i wsparcia znajdującej coraz to nowe zastosowania technologii rozproszonych rejestrów (DLT).