Partner serwisuVisa dla biznesu

dr Mirosław Ciesielski

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym. Wykładowca akademicki. Publicysta – artykuły dotyczące obszaru fintech w obserwatorfinansowy.pl i forsal.pl.

Artykuły autora:

Chiny będą największą bezgotówkową gospodarką świata
January 3, 2019, 5:23 PM

Chiny w roku 2021 będą państwem o największej liczbie transakcji bezgotówkowych na świecie, głównie dzięki wzrostowi płatności e-commerce.

Fintechy przegrywają wojnę o patenty. Europa daleko w tyle
September 3, 2018, 10:06 AM

Przejawem trwającego wyścigu technologicznego jest swoista wojna patentowa. W ten sposób, główni gracze próbują zabezpieczyć swoje interesy wskazując jednocześnie w jakich obszarach budują swoją przewagę technologiczną. Zgłaszanie patentów nie zawsze jednak leży w interesie fintechów, tym bardziej że jest to procedura często zbyt droga dla młodych firm.

Insurtechy nie zastąpią ubezpieczycieli, ale wspierają ich biznes
August 17, 2018, 11:53 AM

Tradycyjni ubezpieczyciele coraz bardziej je doceniają, bo pozwalają im lepiej zaspokajać potrzeby klientów i zwiększyć efektywność działania.

"Męski startup" dostaje 2,1 mln USD od inwestorów, a kobiecy mniej niż 1 mln USD. Inwestorzy wolą facetów
July 30, 2018, 5:38 PM

Założenie i prowadzenie startupu przez kobietę to wciąż rzadkość. Takie firmy słabiej pozyskują kapitał inwestorów, ale wbrew temu kreują przeciętnie wyższe przychody. To wynik specyficznej sytuacji i niewiary w sukces businesswoman. Jednak i to się zmienia.

Kolejne rekordy inwestycji w sektor fintech. Niestety, inwestorzy omijają Polskę
July 18, 2018, 5:04 PM

Kolejne dwa kwartały pokazują rekordowe zaangażowanie inwestorów w finansowe startupy technologiczne. Kwota globalnych inwestycji w pierwszym półroczu bieżącego roku była bliska 42 mld dolarów, głownie z powodu dużych wartości pojedynczych transakcji.

Połowa europejskich jednorożców to firmy nordyckie
June 25, 2018, 2:39 PM

Państwa nordyckie i bałtyckie należą do najaktywniejszych pod względem rozwoju fintechów w Europie.

Starbucks liderem zbliżeniowych płatności mobilnych w USA
June 7, 2018, 10:01 AM

Na rynku amerykańskim Starbucks wygrywa pod względem liczby użytkowników w obszarze płatności zbliżeniowych ze swoimi konkurentami jak Apple Pay i Google Pay. Wejście na ten rynek planują kolejne portale społecznościowe, przyczółki buduje chiński potentat Alipay.

Rosja i kryptowaluty. Trudny związek z ciekawymi perspektywami
May 25, 2018, 12:42 PM

Rynek kryptowalut na świecie rośnie. A rosyjscy programiści należą do najbardziej aktywnych na świecie, w szczególności w odniesieniu do pozyskiwania kapitału metodą emisji tokenów czyli initial coin offering.

Mniejsze banki stawiają na kryptowaluty
May 18, 2018, 11:39 AM

Większość banków nie toleruje kryptowalut uniemożliwiając klientom ich zakup. Ostrzegają przed nimi nadzorcy i banki centralne. Część ich wręcz zakazuje. Są jednak instytucje, które uważają, że bitcoin, ether czy XRP staną się wkrótce trwałym elementem międzynarodowego systemu finansowego.

Portfel kryptowalut zamiast skarbonki dla dzieci?
May 11, 2018, 10:33 AM

Bez wątpienia umiejętność poruszania się po świecie finansów trzeba wyrabiać od dziecka. W tym obszarze funkcjonuje jednak na razie niewiele rozwiązań o charakterze fintech. Jednym z nich jest Pigzbe, która uwzględnia transakcje oparte o kryptowaluty.