Partner serwisuVisa dla biznesu

dr Mirosław Ciesielski

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym. Wykładowca akademicki. Publicysta – artykuły dotyczące obszaru fintech w obserwatorfinansowy.pl i forsal.pl.

Artykuły autora:

Chiny będą największą bezgotówkową gospodarką świata
3 stycznia 2019, 17:23

Chiny w roku 2021 będą państwem o największej liczbie transakcji bezgotówkowych na świecie, głównie dzięki wzrostowi płatności e-commerce.

Fintechy przegrywają wojnę o patenty. Europa daleko w tyle
3 września 2018, 10:06

Przejawem trwającego wyścigu technologicznego jest swoista wojna patentowa. W ten sposób, główni gracze próbują zabezpieczyć swoje interesy wskazując jednocześnie w jakich obszarach budują swoją przewagę technologiczną. Zgłaszanie patentów nie zawsze jednak leży w interesie fintechów, tym bardziej że jest to procedura często zbyt droga dla młodych firm.

"Męski startup" dostaje 2,1 mln USD od inwestorów, a kobiecy mniej niż 1 mln USD. Inwestorzy wolą facetów
30 lipca 2018, 17:38

Założenie i prowadzenie startupu przez kobietę to wciąż rzadkość. Takie firmy słabiej pozyskują kapitał inwestorów, ale wbrew temu kreują przeciętnie wyższe przychody. To wynik specyficznej sytuacji i niewiary w sukces businesswoman. Jednak i to się zmienia.

Kolejne rekordy inwestycji w sektor fintech. Niestety, inwestorzy omijają Polskę
18 lipca 2018, 17:04

Kolejne dwa kwartały pokazują rekordowe zaangażowanie inwestorów w finansowe startupy technologiczne. Kwota globalnych inwestycji w pierwszym półroczu bieżącego roku była bliska 42 mld dolarów, głownie z powodu dużych wartości pojedynczych transakcji.

Wysoki udział fintechów w finansowaniu hipotek w USA
13 marca 2018, 10:21

Niespodziewanie dobre dane dla sektora fintech przyniósł lutowy raport nowojorskiej Rezerwy Federalnej. Okazuje się, że udział firm technologicznych w finansowaniu amerykańskiego rynku kredytów hipotecznych wzrósł z 2 proc. w roku 2010 do 8 proc. sześć lat później. W liczbach bezwzględnych to zmiana z 34 mld dol. do 161 mld dolarów.

Szwajcarski sektor fintech - szybki rozwój i ograniczenia
6 marca 2018, 13:18

Szwajcarski sektor fintech z ośrodkami w Zurychu i Genewie znajduje się na dobrej drodze do stania się światowym hubem technologicznym, szczególnie w zakresie technologii blockchain i rozwiązań odnoszących się do zarządzania aktywami. Takie wnioski płyną ze stadium przygotowanego przez Instytut Usług Finansowych ZUG IFZ Uniwersytetu w Lucernie. Widoczne są jednak także przeszkody do pokonania.

Oszustwa podążają za rozwojem płatności mobilnych
16 lutego 2018, 12:37

W ciągu najbliższych pięciu lat płatności mobilne na świecie rosły w średniorocznym tempie ponad 33 proc. i w roku 2022 mogą osiągnąć według prognozy Allied Market Research wartość 3,4 biliona dolarów – to może być więcej niż 10 proc. światowego handlu detalicznego. Region Azji i Pacyfiku będzie główną siła napędową tego wzrostu – w samych Chinach roczne wzrosty przekroczą 35 proc.

Challenger banki zdobywają rynek. Jak robi to Monzo?
14 lutego 2018, 10:58

Tandem, Atom Bank, Starling, Aldemore i wiele innych. Ich narodziny umożliwił po roku 2013 liberalny brytyjski nadzór finansowy - Financial Conduct Authority.

Startupy pokochały wino
12 lutego 2018, 11:47

Wydawałoby się, że winiarstwo to dość tradycyjna branża słabo poddająca się digitalizacji. Nic bardziej mylnego. CB Insights zaprezentowało listę 50 startup-ów można by rzec enologicznych (enologia to nauka o winie), które pozyskały od inwestorów aż 400 mln dolarów w 2017 roku.

Spada poziom wykluczenia finansowego na świecie
5 lutego 2018, 10:18

Poziom wykluczenia finansowego na świecie z roku na rok spada. Dzieje się tak nie tylko za sprawą wzrostu dostępności telefonów komórkowych, ale także zaangażowania i wdrożenia narodowych strategii w tym zakresie.