Kryptoaktywa to element sektora finansowego, który nie jest w pełni uregulowany w polskim prawie. Wychodząc na przeciw potrzebie rynku, w grudniu 2020 roku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zajął stanowisko w tej sprawie. Zaprezentowany dokument odnosi się do wątpliwości dotyczących obrotu, oferowania oraz innych czynności związanych z kryptoaktywami. Co więcej, stanowisko to jest pierwszą próbą usystematyzowania branży kryptoaktyw w Polsce.

– Uważam zdecydowanie, że to bardzo pozytywny ruch ze strony Komisji. Rynek wyraźnie tego stanowiska oczekiwał. Jednocześnie życzyłbym sobie, aby Komisja nie poprzestała na jednym dokumencie i starała się zajmować stanowiska w sprawie innych zjawisk na rynku kryptowalut lub uszczegółowienia wątków, które już istnieją – tłumaczy adw. Krzysztof Wojdyło, Partner w kancelarii Wardyński i Wspólnicy. – Istotne jest uświadomienie sobie, że rynek kryptoaktywów jest już dalej niż wynika to ze stanowiska Komisji. Podział zawarty w stanowisku KNF nadal jest aktualny, jednak pojawił się szereg nowych zjawisk, które wymykają się dokumentowi – podsumowuje ekspert.

Ryzyka związane z kryptoaktywami

UKNF w swoim stanowisku podkreśla, że rynek kryptoaktywów – zgodnie z obowiązującymi przepisami – nie stanowi części rynku finansowego, dlatego też, nie podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Obrót kryptoaktywami wygenerowanymi przy wykorzystaniu technologii blockchain działa więc w niezweryfikowany sposób. W rezultacie, jednym z wielu zagrożeń związanych z kryptoaktywani może być na przykład tzw. pranie pieniędzy, czy wspieranie działań o charakterze terrorystycznym. Dlatego, jak zauważa Jan Ziomek – Kierownik Zespołu Rozwoju Innowacji w Departamencie Innowacji Finansowych FinTech Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, użytkownikom rynku należy zapewnić bezpieczeństwo.

– Osoby, które w obecnej chwili najbardziej potrzebują ochrony na rynku kryptoaktywów, to ci, którzy zaczynają się interesować tą tematyką. Aktualnie, mamy do czynienia ze sporym wzrostem wartości kryptowalut, co mówiąc wprost rozpala wyobraźnię nowych inwestorów. Niestety, często ludzie nie mają czasu, aby realnie spojrzeć na ryzyko związane z inwestycjami w kryptoaktywa – wyjaśnia Jan Ziomek. – Warto tu podkreślić, że wciąż pojawiają się firmy i podmioty, których celem jest oszukiwanie zainteresowanych osób. Obecnie myślimy nad wprowadzeniem regulacji, które unormują sytuację branży.

Zdaniem przedstawicieli KNF, najpilniejszej regulacji wymagają kryptoaktywa walutowe, m.in. bitcoiny. Jednak jak zauważa ekspert, adw. Marcin Zarakowski, Legal Counsel w Lisk Foundation, cała sytuacja ma także drugą stronę.

– Niesprzyjający klimat regulacyjny i brak jasnych wytycznych, wpłynął na zaprzepaszczenie potencjału sektora blockchain i krypto w Polsce – który był spory. Na tym etapie, rynek oczekuje jasności i klarowności, a więc także propozycji w zakresie regulacji kryptowalut – mówił Zarakowski.

Bezpieczna platforma tokenizacji – GPW Private Market

Pod koniec września 2020 roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, zainaugurowała platformę GPW Private Market, która oparta jest na technologii blockchain. Zgodnie ze słowami Prezesa GPW – dr. Marka Dietla, platforma pozwoli inwestorom w prosty sposób poznać rynek kapitałowy, ale też bez pośredników (po podpięciu karty w aplikacji) inwestować przy pomocy zwykłego smartfona.

– W ramach projektu Private Market chcemy również tokenizować aktywa niefinansowe. Dotyczy to przede wszystkim współpracy z platformą Raisemana, która umożliwia emisję tokenów dających prawo na przykład do przychodów ze sprzedaży gier komputerowych i innych instrumentów niefinansowych – mówi dr Marek Dietl.

UKNF edukuje

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego dwukrotnie przygotował dokumenty zawierające ostrzeżenia dla inwestorów – pierwsze w 2017 roku, drugie zaś w styczniu 2021 roku. Oba związane z hossą na rynku kryptoaktywów, która powodowała zwiększone zainteresowanie tematem. Zdaniem Sławomira Flisa – Dyrektora Zarządzającego Pionem Innowacji i Technologii, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, taki komunikat był niezbędny.

– Chcieliśmy przypomnieć użytkownikom, że w zakresie rynku kryptoaktywów istnieją bardzo ograniczone mechanizmy zabezpieczające inwestorów przed utratą środków. Kolejną kwestią są oszustwa. Z naszych danych wynika, że ostatnio procedery te przybrały mocno na sile. Socjotechniki wykorzystywane w ramach platform, stosowane aby wyłudzić pieniądze, są na tyle zuchwałe, że posługują się nawet instytucjami finansowymi, takimi jak KNF. Jeżeli mały inwestor zarejestruje się na fałszywej platformie, dostaje powiadomienie, że musi wprowadzić pewną kwotę, aby KNF wypłaciło zgromadzone środki. Oczywiście my jako instytucja takich działań nie stosujemy – przypomina Sławomir Flis. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotował niedawno kampanię UWAGA! CYBEROSZUST, w której wskazuje, jakie mechanizmy wykorzystują oszuści w procederze wyłudzania pieniędzy.

Cały webinar z udziałem ekspertów z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Lisk Foundation, Giełdy Papierów Wartościowych oraz Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, dostępny jest na stronie https://supervisiontalks.pl/ od czwartku, 11 lutego.

Projekt #SuperVision FinTech Talks to inicjatywa Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Fundacji na rzecz Innowacji Finansowych – Fintech Poland. W ramach wspólnych działań powstaje cykl webinarów poruszających tematy branży #FinTech, których celem jest wzbudzenie dyskusji między organem nadzoru a uczestnikami rynku.

/Fintech Poland