Założony przez Jacka Mikosza, Michała Czyża i Tomasza Mikosza (od lewej na zdjęciu) startup FindAir zajmuje się tworzeniem sprzętu i oprogramowania do zbierania danych o stosowaniu leków w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjenta oraz komunikacji z lekarzem. Spółka ma być pionierem tego typu rozwiązań w Europie i jednym z trzech wiodących graczy na rynku inteligentnych inhalatorów na świecie – czytamy w komunikacie.

Startup FindAir pozyskuje 7 mln PLN

Rozwiązania medtechu FindAir są dopuszczone do użytku jako wyrób medyczny na terenie Unii Europejskiej i są już wykorzystywane w szpitalach m.in. w Holandii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii i Niemczech. Ponadto są dostępne w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, skąd już dzisiaj pochodzi 40 proc. przychodów spółki.

W potencjał startupu FindAir uwierzył fundusz 4growth VC, znany do tej pory z inwestycji w działające już na międzynarodowym rynku medtechy takie jak Saventic Health czy Talkie.ai. Koinwestycji w FindAir dokonał też NCBR Investment Fund (NIF), specjalizujący się w inwestycjach w małe i średnie przedsiębiorstwa.

FindAir działa w branży technologii medycznych od 2017 r. System FindAir składa się z urządzeń do zdalnej kontroli użycia inhalatora, aplikacji mobilnej oraz platformy internetowej do przeglądania danych.

Pierwszy produkt FindAir trafił na rynek w 2019 r. Obecnie oferta firmy obejmuje  inteligentne nakładki na najpopularniejsze na rynku inhalatory takie jak m.in. Ventolin, Atrodil, Seretide, Serevent, Flixotide czy Budiair. Zostały one stworzone z myślą o podniesieniu jakości leczenia pacjentów poprzez wykorzystanie ich w podmiotach leczniczych, które chcą zdalnie monitorować swoich pacjentów oraz ośrodkach leczniczych i badawczych zajmujących się chorobami układu oddechowego.