Głównym inwestorem został amerykańsko-polski fundusz venture SMOK Ventures. Paul Bragiel, współzałożyciel funduszu, w swojej karierze zainwestował w ponad 400 spółek, w tym w “jednorożców” Uber, Stripe, Niantic, Unity i Zappos. Dla funduszu jest to pierwsza inwestycja w ukraiński projekt.
Do rundy dołączył również czeski fundusz inwestycyjny Presto Ventures, będący głównym inwestorem w poprzedniej rundzie, firma inwestycyjna Capital Genetics ze Słowenii, oraz CEO tbi bank Petr Baron.
Ukraiński startup Finmap pozyskał 1 mln EUR
Finmap został założony w 2019 roku, przez Oleksandra Solovei’a i Ivana Kaunova. Na początku 2021 do zespołu dołączył Dmytro Dubilet, będący również współzałożycielem monobank. W latach 2020 i 2021 firma otrzymała dwie rundy inwestycji od europejskich i brytyjskich inwestorów oraz z sukcesem ukończył akcelerator Startup Wise Guys. Zespół Finmap pracuje całkowicie zdalnie i liczy 59 specjalistów. Ponad 80% z nich pozostaje na terytorium Ukrainy.
Obecnie ponad 2500 biznesów wykorzystuje Finmap w codziennym zarządzaniu finansami. W ciągu ostatniego roku ilość zagranicznych użytkowników serwisu zwiększyła się trzykrotnie – z 11% do 36%. Ukraińscy przedsiębiorcy nadal stanowią przeważającą część klientów – 64%.
Głównym produktem Finmap jest serwis w chmurze i aplikacja na iOS, która pomaga przedsiębiorcom prowadzić rachunkowość, zarówno firmową, jak i prywatną. Właściciele biznesów mają bieżący podgląd na to, co dzieje się z pieniędzmi w ich firmie, mogą unikać luk finansowych i podejmować właściwe decyzje.
W aplikacji dostępne są integracje z ponad 2800 europejskimi bankami, serwisem PayPal, Wise, Revolut, ApiXDrive, Fondy, oraz możliwość zarządzania swoim portfelem z kryptowalutami. Dla użytkowników z Ukrainy dostępne są integracje z PrivatBank, monobank, PUMB, import wyciągów z Alfa Bank i Raiffeisen Bank Aval. W najbliższej przyszłości firma planuje dodanie opcji wystawiania faktur.
W zeszłym roku Finmap uruchomił także aplikację na systemy iOS, dzięki której przedsiębiorcy mogą wprowadzać dane i zarządzać środkami firmy. Jest to dopełnienie wersji komputerowej serwisu. W najbliższej przyszłości startup planuje wypuścić również wersję na Android.