Na początku lutego Uniqa ogłosiła przejęcie spółek AXA w Polsce, w Czechach i na Słowacji, pod warunkiem uzyskania niezbędnych zgód regulatorów. Wartość transakcji wyniosła około 1 mld euro i jest to największy zakup firmy w historii Uniqa Insurance Group AG, jak i największe, jak do tej pory, przejęcie dokonane przez austriacką firmę ubezpieczeniową w Europie Środkowej i Wschodniej. Po udzieleniu wszystkich niezbędnych zezwoleń transakcja została formalnie zakończona.

Transakcja w Polsce nie obejmuje innych firm działających pod marką AXA – AXA Partners, AXA Assistance ani AXA XL.

Uniqa przejmuje AXA w Polsce, w Czechach i na Słowacji

Zarówno w Polsce, w Czechach i na Słowacji, Grupa Uniqa należy obecnie do pierwszej piątki ubezpieczycieli. Dzięki przejęciu zyskuje ona 5 mln nowych klientów i 800 mln euro nowej składki. Tym samym łączna liczba klientów Grupy przekroczyła 15 mln. Przejęcie nie wymagało podwyższenia kapitału. Zakup został sfinansowany ze środków własnych oraz emisji 10-letnich obligacji uprzywilejowanych o wartości 600 mln euro – czytamy w komunikacie.

Wiadomo już, kto pokieruje nową organizacją, po prawnym połączeniu spółek AXA i Uniqa. Prezesem zostanie Marcin Nedwidek, obecnie członek zarządu AXA odpowiedzialny za obszar klienta indywidualnego. Powołanie nowego prezesa wymaga wcześniejszej zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Obecny prezes Uniqa Polska, Jarosław Matusiewicz, również pozostanie w firmie i obejmie ważną rolę w zarządzie połączonych spółek.

Kilka tygodni temu Uniqa uruchomiła bezpłatną platformę prewencyjną iUNIQA dla klientów z sektora mieszkalnictwa. Skorzystają z niej pracownicy spółdzielni, wspólnot, ich mieszkańcy oraz zarządcy nieruchomości. Więcej o nowym projekcie przeczytacie w podlinkowanym tekście.