Obecnie projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej jest na etapie prac sejmowych i został skierowany do specjalnej podkomisji. Proponowane przepisy zakładają obniżenie górnego limitu kosztów pozaodsetkowych. CRIF alarmuje, że wpłynie to negatywnie na dostępność pożyczek, co zmusi wielu Polaków do szukania finansowania poza legalnym rynkiem.

Skutki ustawy antylichwiarskiej dla konsumentów

Badanie CRIF wskazuje, że część osób, które teraz mogą dostać pożyczkę, po wejściu w życie nowych regulacji straci taką możliwość. Ponadto pożyczkobiorcy mogą spodziewać się, że po zmianach udzielane finansowanie będzie na niższą kwotę i z krótszym okresem spłaty.

– Sprawdziliśmy jak firmy pożyczkowe dostosują się do nowych przepisów. Wnioski nie są optymistyczne dla klientów. Z badania wynika, że po wejściu w życie tzw. ustawy antylichwiarskiej liczba klientów obsługiwanych przez instytucje pożyczkowe zmniejszy się o dwie trzecie w porównaniu z liczbą Polaków, którzy otrzymują pożyczki na obecnych warunkach – komentuje Piotr Badura, wiceprezes zarządu CRIF Polska.

– Nowe koszty pożyczek wymuszą na firmach udzielanie finansowania na krótszy okres, a więc z wyższą miesięczną ratą, które mogą bardziej obciążyć domowy budżet. Firmom nie będzie się opłacać oferować konsumentom pożyczek ratalnych. Takiego scenariusza ustawodawca chyba nie zakładał, ponieważ jest sprzeczny z interesami konsumentów – mówi Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Czym grozi brak dostępu do pożyczek?

W Danii po radykalnym ograniczeniu oferty kredytowej masowo powstały prywatne grupy pożyczkowe na Facebooku. Podobnie w Słowacji, konsumenci zaczęli szukać innych możliwości pożyczania pieniędzy. Można spekulować czy w Polsce klienci pójdą w kierunku pożyczek prywatnych czy lombardów – czytamy w komunikacie CRIF.

– Ci konsumenci nadal będą chcieli pożyczać pieniądze na swoje potrzeby. Jeśli nie dostaną ich w instytucjach pożyczkowych i bankach pójdą gdzieś indziej, poza sferę regulowaną – mówi Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych.