Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz poinformował, że większość wniosków o wakacje kredytowe rozpatrywana jest w ciągu 24 godzin, a w wyjątkowych przypadkach trwa to 14 dni.

Sektor bankowy podejmuje liczne działania pomocowe wobec klientów. W komunikacie zamieszczonym na stronie ZBP wynika, że dotyczy to także przedsiębiorstw m.in. poprzez możliwość odnawiania, wydłużania i udzielania nowych kredytów z antykryzysowym zabezpieczeniem spłat w oparciu o gwarancje de minimis czy UE.

Tarcza Antykryzysowa wymaga uzupełnienia

ZBP zwraca uwagę, że banki liczą na szybkie zakończenie prac zainicjowanych w ostatnich dniach przez władze państwowe. Zapowiedziana przez rząd „Tarcza Antykryzysowa” składa się z wielu elementów. Pakiet legislacyjny przyjęty przez Sejm 28 marca br. wymaga pilnego uzupełnienia o niezbędne dodatkowe zmiany sygnalizowane przez liczne środowiska – nie tylko bankowe – celem zapewnienia możliwości przyjścia z pomocą przez m.in. banki, przedsiębiorcom i konsumentom dotkniętym skutkami pandemii koronawirusa. W szczególności pilne jest uzupełnienie o specjalną regulację umożliwiającą dalsze finansowanie przez banki przedsiębiorców dotkniętych COVID-19.