PKO Bank Polski zajął 1. pierwsze miejsce w rankingu Finnoscore i tym samym został europejskim liderem cyfrowej bankowości oraz został umieszczony w Top 10 najbardziej zaawansowanych cyfrowo banków w Europie w zestawieniu firmy doradczej Bain&Company – czytamy w komunikacie.
Jak działa asystent głosowy w aplikacji IKO?
Jednym z przykładów dynamicznego rozwoju cyfrowego PKO Banku Polskiego jest uruchomiony w ubiegłym roku Asystent głosowy w aplikacji IKO. Za pomocą mówionych poleceń umożliwia on wykonanie przelewu, sprawdzenie historii i stanu konta, doładowania telefonu czy płatności BLIKIEM, a także zmianę limitu karty oraz spłatę karty kredytowej.
Asystent głosowy IKO rozumie i reaguje już na ponad 120 rodzajów intencji wypowiedzianych (lub napisanych) przez rozmówcę, i ciągle jest uczony i rozwijany. Niebawem będzie rozumiał kolejne kilkadziesiąt rodzajów poleceń, pomagał analizować wydatki i lepiej wspierał osoby niewidome. Klienci banku też docenili to rozwiązanie – przeprowadzili już z Asystentem 360 tys. rozmów.
– Wśród wypowiedzi klientów dominują: polecenia transakcyjne, jak przelewy czy doładowania, poszukiwanie funkcji w aplikacji IKO oraz pytania o produkty i usługi. Widzimy też, że z upływem czasu klienci testują możliwości systemu, zadając nowe, trudniejsze pytania – część z nich dotyczy np. aktualnych wydarzeń jak na przykład epidemia koronawirusa, rządowe programy wsparcia przedsiębiorców czy nawet… pojawienie się na rynku gry Cyberpunk. Stale pracujemy, żeby spełnić coraz wyższe wymagania klientów i rozwijamy umiejętności językowe Asystenta oraz jego kolejne funkcje – podkreśla Kamil Konikiewicz, dyrektor Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji.
Ponad 1 mln rozmów ze sztuczną inteligencją w PKO BP
Sztuczna inteligencja w PKO Banku Polskim to nie tylko Asystent głosowy IKO, lecz także voiceboty rozmawiające z klientami na bankowych infoliniach. W sumie przeprowadziły one już 640 tys. takich rozmów, co oznacza, że właśnie została przekroczona granica 1 miliona rozmów z bankową AI.
Jednym z interesujących przykładów jest bot zajmujący się kierowaniem połączeń przychodzących na infolinię – zastępuje interaktywne menu głosowe („jeżeli jesteś klientem indywidualnym naciśnij 1”). Wita klienta i prosi o informację w jakiej sprawie dzwoni, a następnie kieruje go do odpowiedniego konsultanta lub procesu. Dzwoniący nie musi tracić czasu na kolejne „wciśnij 2, wciśnij 5” tylko od razu trafia tam gdzie otrzyma wsparcie. Ten voicebot rozumie 250 różnych tematów i w styczniu pobił rekord – 100 tys. rozmów przeprowadzonych w ciągu jednego miesiąca.
PKO Banku Polskim zapowiada, że w niedalekiej przyszłości pojawią się kolejne rozwiązania dla klientów z dziedziny przetwarzania dźwięku, tekstu i obrazu, które będą wprowadzane i rozwijane.