Zrzutka przeanalizowała ponad 800 tysięcy zorganizowanych za jej pośrednictwem zbiórek online.  Analiza pokazuje, że Polacy okazują wielkie serce i hojnie wspierają w ramach finansowania społecznościowego, nie tylko wielkie i medialnie nagłośnione akcje kierowane do dużych grup beneficjentów, ale także do małych grup lub nawet pojedynczych osób.

TOP 5 największych zrzutek

Niekwestionowanym liderem największych zbiórek są te dedykowane Ukrainie. To aż trzy pierwsze miejsca, w pierwszej piątce największych zrzutek. Niepodważalnym numerem jeden, z kwotą 24,827 mln zł, jest zrzutka Sławomira Sierakowskiego na bayraktara dla ukraińskiej armii, którą sfinansowali polscy donatorzy.

Drugie miejsce zajęła słynna akcja pomocowa “#RazemDlaUkrainy”, której organizatorem był fundacja „To się uda”, założona przez platformę zrzutka.pl. Na trzecim miejscu znalazła się zrzutka “#PomocUkrainie”, zorganizowana przez fundację Otwarty Dialog.

Która zrzutka zebrała najwięcej wpłat od internautów?

Bezapelacyjnym zwycięzcą tej kategorii jest zbiórka „Bayraktar dla Ukrainy”. Ponad 200 tysięcy wpłat zostało przekazane na ten cel. Na drugim miejscu, z ponad 40 tysiącami donacji, została sklasyfikowana zbiórka „Telefon Zaufania dla dzieci”, bardzo ważna inicjatywa społeczna.

Dzięki sukcesowi tej zrzutki, udało utrzymać się  infolinię pomocową oraz realną pomoc psychologiczną dla najmłodszych Polaków. Trzecie miejsce na podium, w tej kategorii, zajęła zbiórka “#RazemDlaUkrainy” platformy zrzutka.pl.

Najszybciej zebrane pieniądze

Tylko 2 sekundy potrzebowała rekordowo szybka zrzutka, aby zgromadzić 10 tysięcy złotych. Cel zbiórki budowa hospicjum – wylewanie stropów nie tylko był zacny, ale także bardzo ważny społecznie, stąd internauci odpowiedzieli tak szybko. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze zbiórki na cel charytatywny, niespełna dwie minuty na zebranie 10 tysięcy złotych, jak i wsparcie dla Ukrainy, czyli „Support Ukraine. A school of hope”, która potrzebowała ośmiu minut.

W kategorii zbiórek, które najszybciej zebrały 100 tysięcy złotych, pierwsze miejsce zajęła zrzutka „Dom dla Ukrainy”, która potrzebowała zaledwie 8 minut. Na drugim miejscu znalazła się zbiórka „Kasa na ABORCYJNY DREAM TEAM vol 3”, która potrzebowała nieco ponad 2 godziny. Na ostatnim miejscu podium znalazła się zrzutka „Telefon Zaufania 116 111”, która przegrała walkę o miejsce drugie zaledwie o 1 sekundę.

W kategorii superciężkiej, używając terminologii bokserskiej, tj. najszybciej zebranego 1 miliona złotych, liderem jest „Telefon Zaufania 116 111”, która potrzebował zaledwie 17 godzin i 56 minut. Na drugim miejscu uplasowała się akcja „Bayraktar dla Ukrainy” z wynikiem nieco ponad 37 godzin, a na trzecim miejscu znalazła się zbiórka „#RazemDlaUkrainy” z 54 godzinami i 7 minutami. W TOP 5 tej kategorii, znalazły się jeszcze dwie akcje o charakterze charytatywnym, tj. „W tragicznym wypadku straciły rodziców…” i „Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej”, które potrzebowały odpowiednio 57 godzin i 95 godzin, na zgromadzenie wpłat o wartości miliona złotych.