Celem akceleratora Google dla startupów jest przekazanie młodym firmom wiedzy i kompetencji bazującej na doświadczeniu ekspertów Google oraz znajomości technologii. Oprócz mentoringu i wsparcia technicznego dla projektów, program obejmuje również warsztaty poświęcone projektowaniu produktów, docieraniu do klientów i wchodzeniu na nowe rynki oraz rozwojowi kompetencji zarządczych wśród założycieli i założycielek startupów.

W ciągu ostatniego roku zagadnienia medycyny, zdrowia i samopoczucia stały się priorytetem na całym świecie. Na przestrzeni ostatnich 6 lat wartość startupów z dziedziny healthtech w Europie wzrosła z 8 mld USD do 41 mld USD, a w samym 2020 r. odnotowano wzrost finansowania dla startupów z tej branży o 750 mln USD. Kwestia demokratyzacji dostępu do opieki zdrowotnej jest coraz bardziej rosnącą potrzebą, dlatego Google ogłosił specjalną edycję programu akceleracyjnego Google for Startups skupioną na wsparciu dla firm technologicznych podejmujących działalność w segmencie zdrowia.

Trzy startupy z Polski będą rozwijać działalność pod okiem Google

W ramach rozpoczynającego się właśnie programu, Google wybrał 15 najbardziej obiecujących europejskich startupów z tej branży, wśród których znalazły się trzy firmy z Polski:

Pierwsza, wrocławska firma Biotts, opracowuje autorskie technologie dostarczania leków oraz formuły leków w dziedzinie diabetologii, onkologii i dermatologii. Bazując na ponad trzydziestoletnim doświadczeniu, zespół badawczo-rozwojowy skutecznie tworzy własne leki, rozwiązuje złożone problemy technologiczne i tworzy unikalne rozwiązania, aby pomóc ludziom na całym świecie. Prezesem firmy jest Paweł Biernat.

Goodsleeper to startup z Lublina, który oferuje cyfrową samopomoc w leczeniu chronicznej bezsenności, opartą na naukowo sprawdzonych i wolnych od leków metodach. Firma opracowała cyfrowy program leczenia bezsenności oparty na metodach terapii poznawczo-behawioralnej, który pozwala użytkownikom na pokonanie zaburzeń snu w ciągu 6 tygodni, w zaciszu własnego domu. Aplikacja została opracowana przez ekspertów medycyny snu: dr n. med. Małgorzatę Fornal-Pawłowską oraz dr n. med. Michała Skalskiego.

Ostatnia, krakowska firma MedApp rozwija technologie wspierające diagnostykę obrazową i cyfrową medycynę nowej generacji. Ich główne obszary zainteresowań to:  sztuczna inteligencja – ciągłe podnoszenie jakości diagnoz przy użyciu nowoczesnych narzędzi informatycznych, obrazowanie 3D – wykorzystanie technologii mieszanej rzeczywistości (MR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) do poprawy diagnostyki i leczenia oraz Big Data Analysis – analiza i obsługa danych zagregowanych przy użyciu wielu urządzeń peryferyjnych w innowacyjnym systemie telemedycznym. Prezesem MedApp jest Krzysztof Mędrala.