Alphamoon to polski startup, który automatyzuje przetwarzanie dokumentów w przedsiębiorstwach, wykorzystując sztuczną inteligencję i algorytmy przetwarzania języka naturalnego. System umożliwia między innymi łatwe wydobywanie tekstu i kluczowych informacji z dokumentów takich jak rachunki, faktury i umowy. Platforma rozwijana przez Alphamoon umożliwia też odczytywanie danych z korespondencji, co ma zastosowanie np. w rozpoznawaniu i klasyfikowaniu reklamacji, a to w konsekwencji wspiera pracę zespołów obsługi klienta.

Polski startup Alphamoon ze sporym dofinansowaniem

Dzięki platformie Alphamoon każdy dokument staje się zbiorem danych. Można je automatycznie zapisywać w jednolity sposób w systemach CRM i ERP, i automatycznie przetwarzać je zgodnie z potrzebami danej organizacji. Klientami polskiej spółki są średnie i duże przedsiębiorstwa, przede wszystkim z branży finansowej. Z rozwiązania Alphamoon korzystają już teraz m.in. Santander Bank, Pekao S.A., PGNiG oraz Kruk S.A – czytamy w komunikacie.

Teraz Alphamoon pozyskał 4 mln zł w rundzie seed, której przewodził fundusz Sunfish Partners, przy udziale Satus Starter. W połowie ubiegłego roku spółka otrzymała też granty od Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, na łączną kwotę 5,6 mln zł. Razem z rundą pre-seed, Alphamoon pozyskał w sumie blisko 11 mln zł.

Pozyskane środki pozwolą na zwiększenie skali sprzedaży oraz dalszy rozwój platformy i technologii. Alphamoon planuje oferować narzędzia do automatyzacji wszystkich procesów związanych z przetwarzaniem dokumentów i tekstu, począwszy od OCR, klasyfikacji i ekstrakcji danych, przez budowanie baz wiedzy i automatyczne generowanie dokumentów.

Spółka planuje też wykorzystać środki od inwestorów, by powiększyć swój zespół. Dziś Alphamoon zatrudnia ponad 30 osób, w tym zespół specjalistów od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. W najbliższym czasie Alphamoon planuje dalszą rekrutację, przede wszystkim programistów, inżynierów specjalizujących się w testach automatycznych oraz specjalistów od marketingu.

Założycielami Alphamoon są Adam Gonczarek, Paweł Świątek i Norbert Raus. Wcześniej rozwijali spółkę konsultingowo-usługową, specjalizującą się w rozwiązaniach AI/ML, a produkt Alphamoon powstał jako wewnętrzne narzędzie, odpowiadając na potrzebę automatyzacji procesów związanych z przetwarzaniem dokumentów w realizowanych przez spółkę projektach.