Usługa Apple Pay Later została uruchomiona w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku i umożliwiała klientom ubieganie się o pożyczki do 1 tys. USD podczas płatności Apple Pay w ramach Apple Wallet. Pracownik firmy, po przeanalizowaniu zdolności kredytowej klienta, udzielał mu kredytu z możliwością podzielenia zakupu na cztery równe raty, płatne w ciągu sześciu tygodni, bez dodatkowych opłat i odsetek.
Apple rezygnuje ze swojej oferty płatności odroczonych
Na początku czerwca Apple przedstawiło plany dotyczące swojej oferty BNPL – okazuje się, że korporacja nie rezygnuje całkowicie z tego typu rozwiązań. Firma ogłosiła, że będzie współpracować z fintechami z sektora płatności odroczonych, między innymi z gigantem Affirm.
Apple zapewnia, że od końca tego roku, użytkownicy na całym świecie będą mogli uzyskać dostęp do usługi płatności odroczonych podczas dokonywania płatności w Apple Pay. W tym celu nawiązano współpracę z ANZ w Australii, HSBC i Monzo w Wielkiej Brytanii, CaixaBank w Hiszpanii oraz Citi Synchrony, a także Affirm i Fiserv w Stanach Zjednoczonych. Firma dodała, że wraz z wprowadzeniem nowej oferty BNPL, nie będzie już oferować usługi Apple Pay Later w USA.
Uruchomienie usługi Apple Pay Later było postrzegane jako krok w kierunku uniezależnienia się koncernu od partnerów w działalności finansowej firmy. Decyzja o zamknięciu usługi pokazuje jednak, że spółka z Cupertino zamierza skupić się na globalnym rynku płatności odroczonych, współpracując z bankami i innymi pożyczkodawcami.