Za pomocą Autopay można opłacać już przejazdy na państwowych płatnych drogach. Rozwiązanie zostało właśnie udostępnione dla klientów firmowych. Równocześnie trwają prace nad rozwiązaniem zwanym biletem autostradowym, czyli nad analogiczną opcją dla klientów indywidualnych.

Opłaty bez zatrzymywania się z Autopay

Autopay to system do szybkich płatności, dzięki któremu kierowcy od 2019 roku mogą automatycznie, bez zatrzymywania się przy bramkach, opłacać przejazdy na autostradzie AmberOne A1 (Toruń-Gdańsk) oraz A4 Katowice – Kraków.

Od 23 września za pomocą Autopay kierowcy mogą regulować płatności także za przejazdy drogami publicznymi objętymi systemem poboru opłat e-TOLL (w tym autostrady A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica). Tym samym Autopay staje się najbardziej kompleksowym rozwiązaniem umożliwiającym wygodne płatności za przejazd państwowymi i koncesjonowanymi odcinkami autostrad w Polsce.

W pierwszej kolejności usługa Autopay jest dostępna dla firm, w tym dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Wynika to z faktu, że e-TOLL jest przeznaczony przede wszystkim dla pojazdów ciężkich (powyżej 3,5t), zobowiązanych do opłacania tzw. e-myta.

Autopay w prostych krokach

Aby móc automatycznie opłacać przejazd za pomocą Autopay na płatnych drogach należy wejść na stronę autopay, skonfigurować konto firmowe w ramach Autopay Flota oraz zgłosić pojazdy, które mają zostać włączone do systemu e-TOLL. Chcąc korzystać z automatycznych rozliczeń za pomocą Autopay, zgłoszone pojazdy muszą posiadać tzw. OBU (urządzenie pokładowe podłączane do akumulatora, zapalniczki lub stacyjki pojazdu).

Podczas rejestracji w systemie Autopay Flota, należy ustanowić zabezpieczenie na swoim koncie (jako wpłatę pieniężną). Po przejazdach wystawiane będą noty obciążeniowe za każdy przejazd, podobnie jak w rozwiązaniach znanych choćby z kart flotowych. Rozliczenia z systemem e-TOLL za pośrednictwem Autopay odbywają się w pełni automatycznie.

– Z Autopay regularnie korzysta już 700 tysięcy kierowców – a są to nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorcy czy kierowcy aut służbowych. Naszym celem jest, by Autopay stał się w pełni kompleksowym systemem umożliwiającym kierowcom aut osobowych i ciężarowych, w pełni automatyczne płacenie za przejazdy wszystkimi płatnymi odcinkami dróg w Polsce – zarówno koncesjonowanymi jak i państwowymi – komentuje Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Rejestracja do systemu e-TOLL za pomocą Autopay Flota oraz rozliczanie opłat za pomocą Autopay niesie szereg korzyści dla przedsiębiorców i właścicieli flot. Oprócz możliwości automatycznego poboru opłat za niemal każdy odcinek płatnej drogi w Polsce jest to także m.in. otrzymywanie zbiorczych faktur za wszystkie opłacone przejazdy, dostęp do rozbudowanych raportów, tańsze przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków oraz możliwość odliczenia od podatku do 500 zł od każdego zarejestrowanego w e-TOLL pojazdu.

Autopay dla kierowców indywidualnych

System e-TOLL umożliwia także uiszczanie opłat drogowych przez kierowców pojazdów osobowych. Zgodnie z planem, od 1 grudnia 2021 roku otwarte zostaną wszystkie bramki na płatnych odcinkach państwowych autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica, czyli nie będzie już możliwe wnoszenie opłaty za przejazd przy punktach poboru opłat. Oznacza to, że kierowcy aut lekkich będą płacili za przejazd przy użyciu aplikacji e-TOLL lub kupując wcześniej bilet autostradowy.

Aktualnie zespół Autopay pracuje nad rozwiązaniem dla biletu autostradowego, czyli nad opcją dla klientów indywidualnych. Szczegóły usługi będą podane do wiadomości późną jesienią.