Lokalne media podają, że ponad 40 mln dolarów zostało wypłaconych lub przeniesionych do innych banków. Minęło kilka godzin zanim bankowi udało się zablokować transakcje.

Klienci banku z Etiopii wypłacili miliony, których nie mieli na koncie

Commercial Bank of Ethiopia to należący do skarbu państwa, największy bank komercyjny w Etiopii. BBC pisze, że większość pieniędzy została wypłacona przez studentów. Wiadomość o usterce rozprzestrzeniła się bowiem na uniwersytetach, za pośrednictwem jednego z komunikatorów.

W bankomatach kampusu utworzyły się długie kolejki, a student z zachodniej Etiopii powiedział BBC Amharic, że ludzie wypłacali pieniądze, dopóki policjanci nie przybyli na kampus, aby ich powstrzymać. Inny student z Uniwersytetu Dilla w południowej Etiopii powiedział, że wielu jego rówieśników pobrało pieniądze z CBE między północą a 02:00 czasu lokalnego – podaje BBC.

Rachunki w Commercial Bank of Ethiopia posiada ponad 38 mln klientów – a instytucja powstała 82 lata temu. W miniony weekend bank centralny Etiopii wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że „usterka” wystąpiła podczas „czynności konserwacyjnych i inspekcyjnych”. BBC pisze, że według lokalnych mediów klienci wypłacili lub przesłali do innych banków ponad 40 mln USD.

Prezes CBA zapewniał, że bank nie został dotknięty cyberatakiem i że klienci nie powinni się martwić, ponieważ ich konta osobiste pozostały nienaruszone. Bank utworzył grupę, której zadaniem ma być odzyskanie pieniędzy, a według BBC niektórzy studenci na kampusach uniwersyteckich zostali zatrzymani już na początku tygodnia.