W komunikacie Banku Pocztowego podano, że pierwsza pilotażowa karta biometryczna zostanie wydana już z końcem października br. w ramach fazy Friends&Family. Bank wdraża rozwiązanie we współpracy z firmami Fiserv Polska i Thales. Początkowo udostępni je klientom instytucjonalnym, którzy będą mogli z niego skorzystać już w grudniu 2021 r.
Bank Pocztowy stanie się pierwszą instytucją w Polsce i jedną z pierwszych w Europie, która wprowadza do swojej oferty kartę biometryczną. Jest to kolejne działanie banku z zakresu rozwoju rozwiązań cyfrowych. Ostatnio jego klienci zyskali możliwość dokonywania płatności mobilnych Xiaomi Pay.
Ogłaszając kilka dni temu koniec migracji do nowego system bankowości online i mobilnej, Bank Pocztowy zapowiedział wprowadzanie kolejnych cyfrowych funkcji, jak np. moje ID czy karty wirtualne.
Bank Pocztowy zaoferuje kartę biometryczną
Karta biometryczna Banku Pocztowego umożliwi realizowanie płatności przy pomocy uwierzytelnienia biometrycznego. Dokonując transakcji klient będzie musiał przyłożyć kciuk do specjalnego czujnika na awersie karty. W ten sposób dochodzi do odczytu linii papilarnych. Gdy odcisk jest zgodny z zakodowanym uprzednio wzorcem biometrycznym, zapala się zielona dioda.
Autoryzacja odciskiem palca będzie wymagana przy każdej transakcji zbliżeniowej kartą, niezależnie od kwoty. Wzorzec biometryczny odcisku palca będzie zapisywany tylko i wyłącznie na karcie płatniczej. Dane nie będą przechowywane w czytniku, w systemach banku, ani też przesyłane do terminala POS lub bankomatu podczas realizacji płatności – czytamy w komunikacie.
Autorem produktu jest firma Thales, która dostarcza karty oraz czytniki potrzebne do kodowania biometrycznego wzorca odcisku palca. Innowacyjne rozwiązanie od Thales w Europie, a dokładnie we Francji wdrożył już BNP Paribas.