W projekt zaangażowani byli partnerzy SGB Banku: firma Accenture, która zaprojektowała i wdrożyła hurtownię danych, Google – dostawca Google Cloud Platform oraz Operator Chmury Krajowej, który pomógł przygotować infrastrukturę danych w zgodzie z wymaganiami KNF.

SGB-Bank wdrożył hurtownię danych w chmurze

Bank ma za sobą pierwszy etap nowego projektu tj. uruchomienie produkcyjne w chmurze publicznej. Objął on integrację kluczowych systemów transakcyjnych SGB-Banku. Teraz trwają prace nad budową w chmurze warstw raportowych i sprawozdawczych na potrzeby całego zrzeszenia.

Wdrożenie hurtowni danych w środowisku chmurowym ma umożliwić centralizację danych z różnych systemów banku. SGB-Bank liczy także na poprawę efektywności, bezpieczeństwa oraz integralności architektury IT. Chmura usprawni raportowanie i analizowanie danych, a także konsolidację informacji o kliencie.

– To istotny moment w naszej działalności i jeden z ważniejszych etapów wdrażanej obecnie strategii „Otwieramy przyszłość”. Ilość danych, którymi banki muszą dziś zarządzać, stopień skomplikowania w procesie raportowania regulacyjnego i koszty tych operacji zwiększają się każdego dnia. To w naturalny sposób popycha nas w stronę rozwiązań chmurowych – efektywniejszych, elastycznych, szybszych, tańszych i bezpieczniejszych – ocenia Błażej Mika, wiceprezes Zarządu SGB-Banku SA odpowiedzialny za obszar IT.

W przyszłości bankom zrzeszonym w Spółdzielczej Grupie Bankowej zostanie udostępniony moduł sprawozdawczości w chmurze. Kolejne prace SGB mają obejmować wykorzystanie chmury w innych obszarach biznesowych.