Partner serwisuVisa dla biznesu

KNF


Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to główny urząd nadzorczy dla sektora finansowego w Polsce. KNF nadzoruje sektor bankowy, ubezpieczeniowy, inwestycyjny oraz płatniczy. Celem nadzoru jest ochrona depozytów Polaków. KNF prowadzi rejestr krajowych instytucji płatniczych, małych instytucji płatniczych, instytucji pożyczkowych. KNF wydaje także rekomednacje dla sektora finansowego np. rekomendacje dotyczące polityki kredytowej banków. Urząd słynie z tzw. listy ostrzeżeń KNF, na którą wpisywane są firmy i osoby prowadzące działalność niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Jedną z inicjatyw KNF jest piaskownica regulacyjna dla fintechów. Przewodniczącym KNF jest dr hab. Jacek Jastrzębski.
KNF ostrzega o ryzyku inwestycji w krypto. Jest euforia, a potem płacz
January 12, 2021, 1:52 PM

Euforia i szeroka rzesza entuzjastów kryptowalut zderzyła się z twardą rzeczywistością. UKNF przypomina, że inwestowanie w kryptoaktywa wiąże się z dużym ryzykiem.

Wysyp małych instytucji płatniczych w 2020 roku
December 30, 2020, 3:31 PM

Z rejestru KNF wynika, że w 2020 roku na listę małych instytucji płatniczych wpisano 39 podmiotów. Pomimo pandemii to wynik lepszy niż w 2019 roku.

Oszuści wykorzystują logo KNF. Nadzorca i Policja ostrzegają
December 18, 2020, 12:59 PM

Oszuści powołując się na sfałszowane dokumenty lub na działanie na zlecenie Urzędu KNF próbują się uwiarygodnić.

UKNF publikuje Q&A w sprawie stosowania chmury obliczeniowej
December 17, 2020, 4:58 PM

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował Q&A w zakresie stosowania się do wytycznych zawartych w tzw. komunikacie chmurowym.

UKNF publikuje wskazówki dla platform crowdfundingowych w zakresie reklamy zbiórek
December 15, 2020, 1:49 PM

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował wskazówki dotyczące prawidłowej komunikacji z inwestorami podczas kampanii reklamowej prowadzonej w formule crowdfundingu.