W nowej wersji mObywatela znajdą się między innymi mobilne płatności, pełnomocnictwa (np. odebrania listu na poczcie), czy prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji chwilę po zdanym egzaminie.
mObywatel 2.0 – nowa wersja aplikacji
– Będzie to aplikacja, która pozwoli załatwiać sprawy urzędowe od początku do końca za pomocą smartfona. Wraz z jej wprowadzeniem wejdą w życie przepisy, które zagwarantują, że mObywatel będzie respektowany przez wszystkie instytucje państwowe – mówił Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM.
W Pekao można otworzyć konto z wykorzystaniem aplikacji mObywatelPlanowana aplikacja mObywatel 2.0 ma być przede wszystkim ułatwieniem dla obywateli, którzy za pomocą e-usług nie będą musieli chodzić do urzędów lecz za pomocą smartfona będą mogli korzystać z jeszcze większej gamy e-usług. Minister zapowiedział także udostępnienie płatności online w urzędach.
– Tak jak udało się w urzędach upowszechnić płatności bezgotówkowe, teraz chcemy dać każdej jednostce sektora finansów publicznych możliwość przyjmowania, bez opłat dla obywatela i prowizji dla urzędu, płatności on-line – mówił Janusz Cieszyński.
mObywatel 2.0 to przede wszystkim:
- mobilne płatności,
- pełnomocnictwa, np. do odebrania dziecka z przedszkola lub listu na poczcie
- prawa jazdy ( 0,3 sekundy- tyle mniej więcej ma wynosić czas oczekiwania na prawo jazdy po zdanym egzaminie, zanim odbierzemy je w urzędzie, pojawi się ono w naszym cyfrowym portfelu na dokumenty, cyfrowe teczki kierowców, cyfrowy wniosek, Centralna Ewidencja Kierowców 2.0).