Są już znane założenia przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Okazuje się, że każda osoba objęta wsparciem będzie mogła również uzyskać numer PESEL, a także założyć Profil Zaufany. W efekcie ukraińscy uchodźcy przebywający w Polsce zyskają łatwiejszy dostęp do e-usług.

W aplikacji mObywatel pojawi się moduł dla Ukraińców

O intensywnych pracach nad udostępnieniem obywatelom Ukrainy aplikacji mObywatel pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Teraz zostały ujawnione szczegóły tego rozwiązania, które otrzymało nazwę Diia.pl (Дія пл). Nawiązuje ona do aplikacji mobilnej Diia wydanej przez ukraiński rząd.

Diia.pl to elektroniczny dokument tożsamości, który zostanie udostępniony w aplikacji mObywatel. Za pomocą nowego modułu, pełnoletnie osoby z Ukrainy będą mogły potwierdzić swoją tożsamość, na przykład w kontaktach z polskimi urzędami.

Mobilny dokument Diia.pl trafi do aplikacji mObywatel wraz z jej aktualizacją, która została zaplanowana na połowę marca. Nowa wersja aplikacji zostanie udostępniona zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store.

Dotąd z mObywatel mogły korzystać jedynie osoby posiadające polskie obywatelstwo. Aplikacja ta pozwala przechowywać cyfrowe wersji dokumentów jak m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, karta dużej rodziny, legitymacja szkolna czy studencka. Jest w niej dostępny również Unijny Certyfikat COVID wraz z wymaganymi kodami QR.