Technologia opracowana przez Billon jest używana w Polsce i Wielkiej Brytanii do przekazywania tzw. pieniądza elektronicznego, cyfrowego odpowiednika gotówki. Nie jest on kryptowalutą (jak np. Bitcoin), ale walutą narodową, emitowaną przez banki. Co ważne, użycie elektronicznej gotówki nie wymaga posiadania konta bankowego, ale umożliwia korzystanie z infrastruktury finansowej, np. bankomatów. Zgodnie z unijną dyrektywa PSD2, pieniądz elektroniczny stanowi pełnoprawny środek płatniczy w krajach Unii Europejskiej.

PSD2 ułatwia życie osobom wykluczonym ekonomicznie, albowiem nawet nie posiadając konta czy karty kredytowej, mogą przyjmować wynagrodzenia w formie cyfrowej za pracę tymczasową lub nieregularną – mówi Robert Kałuża, współzałożyciel i dyrektor operacyjny Billon.

Pionierski system motywacyjny. Testują go globalne firmy

Dotychczas stosowane systemy motywacyjne cechowały się wysokimi kosztami operacyjnymi i długim czasem oczekiwania na otrzymanie nagrody. Obniżało to zaangażowanie wynagradzanych osób, które musiały czekać na gratyfikację nawet przez kilka tygodni.

Nagrody pieniądzem elektronicznym opartym na blockchainie Billon mogą być wypłacane, szczególnie w małych kwotach, od razu po wykonaniu zadania. Zwiększa to motywację odbiorców i na bieżąco zaspokaja ich podstawową potrzebę bycia docenionym i gratyfikowanym.

Z technologii Billon korzysta już Philip Morris, wypłacając nagrody motywacyjne swoim partnerom handlowym. Coca-Cola testowała również to rozwiązanie w programie motywowania  właścicieli lokali gastronomicznych i sklepów za odpowiednio wysoką sprzedaż napojów. Billon prowadzi obecnie rozmowy z firmami z sektora ubezpieczeniowego, zainteresowanymi wdrożeniem innowacyjnego systemu nagradzania.

Kolejne dofinansowanie dla firmy Billon

To już trzecie dofinansowanie, jakie Billon otrzymał z NCBiR. W listopadzie firma dostała 4,5 mln zł, również w ramach programu Inteligentny Rozwój, na rozwój swojej technologii blockchain.

Wcześniej Billonowi zostały także przyznane 2 miliony euro z prestiżowego programu Komisji Europejskiej Horizon 2020 za rewolucyjny potencjał wykorzystania tej technologii do bezpośrednich płatności. Ostatnio spółka otrzymała 75 tysięcy dolarów z programu 2018 VC FinTech Accelerator, sponsorowanego przez FIS – światowego lidera w dziedzinie przetwarzania płatności, oprogramowania finansowego i rozwiązań bankowych.

Ostatnie miesiące stały dla Billon pod znakiem dynamicznego rozwoju. W kwietniu nawiązano współpracę z Biurem Informacji Kredytowej mającą na celu wprowadzenie – nie tylko w instytucjach finansowych – technologii do przechowywania i przesyłania dokumentów na trwałym nośniku informacji. Zapisywaniem dokumentów na blockchainie interesuje się też spółka Mitsui Knowledge Industry, która będzie poszukiwała zastosowań technologii Billon w Japonii i na innych rynkach azjatyckich. Obecnie firma rozbudowuje swój zespół i poszukuje doświadczonych specjalistów z dziedziny algorytmiki, systemów rozproszonych oraz języków JAVA i  C++ i project managerów do prac rozwojowych IT.

Billon/RT