W wyniku rosyjskiej agresji w Ukrainie, setki tysięcy uchodźców ucieka na zachód. Naszą granicę przekroczyło już ponad 200 tys. uchodźców. Szacuje się, że liczba w najbliższych dniach będzie tylko rosła. BlaBlaCar zdecydował się pomóc w transporcie potrzebujących.

BlaBlaCar umożliwia przejazdy za symboliczny 1 PLN

Zmiana ustawień w aplikacji, jak również na stronie BlaBlaCar, umożliwia od dzisiaj wystawienie oferty przejazdu za cenę minimalną 1 zł. Kwota 0 zł jest aktualnie technologicznie niemożliwa do wprowadzenia. 

Opcja takiego przewozu dostępna jest niezależnie od zaplanowanego dystansu czy trasy. W praktyce oznacza to, że kierowca – wolontariusz może nie pobierać żadnych opłat od potrzebujących pasażerów. Akcja ma ułatwić transport uchodźców z Ukrainy. Warto także zaznaczyć, iż sama platforma BlaBlaCar nie pobiera jakiejkolwiek prowizji za przejazdy współdzielone.

W celu ułatwienia uchodźcom znalezienia oferty transportu, kierowcy mają dodawać w swoim opisie zdanie w języku Ukraińskim: „безкоштовний проїзд для допомоги Українцям (darmowy przejazd dla Ukraińców)”. Ponadto, praktykowane jest uzupełnienie nazwy użytkownika o cząstkę „Волонтер”, czyli „wolontariusz”, obok imienia i nazwiska. 

Ze względu na kolejki na przejściach granicznych BlaBlaCar zaleca publikowanie ogłoszeń z godziną odjazdu niedługo po tym, gdy dany użytkownik (kierowca) dotrze do granicy polsko-ukraińskiej. Następnie kierowcy będą czekać na rezerwację last-minute od osób, które właśnie ją przekroczą. Należy jednak podkreślić, że są to działania dobrowolne, a osoby zarabiające na przejazdach BlaBlaCarem wciąż mogą realizować kursy np. w oparciu o wprowadzone nie tak dawno abonamenty.